| Gabriela949 a întrebat:

Mi-am decolorat părul cam de la jumătate în jos acum 2 luni la salon, din șaten închis (culoarea mea naturală), a ajuns un blond-portocaliu. Nu a ieșit ceea ce voiam. Întrebarea mea e : dacă merg din nou la salon și mă vopsesc înapoi culoarea mea naturală, va prinde? Și cât timp va ține? P.s Menționez că în aceste 2 luni am avut grijă ca părul meu să fie hidratat, am evitat orice proces termic și pot spune că părul este într-o stare bună, nu se simte aspru, având în vedere că și procesul de decolorare a fost unul profesionist.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Furnicuta000 a răspuns:

Inseamna ca ai fost la un salon prost. Aproae intotdeauna din saten inchis va iesi blond portocaliu dar treaba lor era sa corecteze asta si nu au facut-o. Trebuia sa iti aplice un nuantator sau macar sa iti sugereze asta.
Sunt mai multe feluri de a scapa de portocaliu acasa si de a da o tenta mai cenusie parului. Iti spun cum fac eu. Folosesc ori sampon nuantator (Kallos, Loncolor) ori violet de gentiana de la farmacie. Samponul il folosesc dupa cum scrie pe instructiuni si la violet procedez asa: pun apa in chiuveta, cam 3 sferturi, pun 10-15 picaturi de violet si apoi bag parul acolo si ma clatesc.
Eu am incercat multe sampoane nuantatoare dar totusi prefer violetul, iese o culoare mai frumoasa, e mai usor de folosit si mai ieftin (3 lei o sticluta).
Dar ai mare grija sa aplici uniform pentru ca e posibil sa iti iasa cu suvite mov, dar mie imi place si oricum se duce la urmatoarea spalare.

| Gabriela949 explică (pentru Furnicuta000):

Îți mulțumesc pentru răspuns! Am să încerc un șampon nuanțator happy

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu prea ai cum să obții aceeași nuanță, mai bine ai lăsa părul așa, oricum crește repede.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Va prinde doar ca nu va fi chiar exacta ca si culoarea ta naturala deoarece este greu sa obtii aceeasi nuanta, poate va fi ceva apropiat.
Odata ce iti vei vopsi parul inapoi saten, culoarea isi va pierde din nou din intensitate dupa i anumita perioasa de timp(4-5 saptamani), va fi spalacit si tot va trebuii sa te revopsesti la pentru ca parul sa arate bine.
Ai putea sa iti cumperi un sampon special pentru parul decolorat blond. Si eu am avut aceeasi problema dupa ce mi-am vopsit parul blond, a inceput sa devina un galben-pui urat. Acum folosesc "no yellow" si imi face parul super. Poti sa te uiti la cateva tutoriale pe Youtube.

| Gabriela949 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Cum se numește acel șampon? Îți mulțumesc pentru răspuns!❤

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru Gabriela949):

Cu drag! happy
Fanola No yellow.
Iti las si un link dar tu poti cauta mai multe exemple pe Youtube.
https://youtu.be/vR_o8OwnDjw

| Gabriela949 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Mulțumesc! happy

| Denisa0954 a răspuns:

Da, doar ca s-ar putea sa se vada o diferenta pe partea colorată fata de restul părului, pentru ca partea aceea e oricum mai deschisa deci va rămâne un pic mai deschis.

| Gabriela949 explică:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri! Am să încerc un șampon nuanțator happy