| TheDeathGrim a întrebat:

Bună, niciodată nu am știut, de ce există mai multe scări de temperatură, like, de ce nu funcționăm toți după grade Celsius, de exemplu? La fel și cu inches și centimetri.-.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece mai demult (cu sute de ani in urma) s-au inventat unitati de masura diferite folosite in functie de tari, zona etc. Ulterior s-au regularizat conform pietei adoptand Celsius si sistemul metric insa SUA a ramas pe vechiul sistem, nu se punea importanta pentru schimbare, iar acum o schimbare ar costa prea multi $$.

1 răspuns:
| TheDeathGrim explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult❤