| Asdffd a întrebat:

Nu vreau rezumat, dar vreau sa stiu despre ce este vorba in cartea "Cuore: inima de copil". Ce se intampla? De ce? Cum?

9 răspunsuri:
| condreavaly a răspuns:

Cuore - Inima de copil
Aceasta carte este inchinata copiilor din scolile primare, ea s-ar putea intitula : Istoria unui an de scoala scrisa de un elev de clasa a III-a a unei scoli orasenesti din Italia.
Acest copil isi nota intr-un caiet in fiecare zi tot ce vedea si simtea el, iar tatal lui la sfarsitul anului, scrie aceasta carte dupa notitele lui.
Cartea este impartita pe luni si zile.
Prima povestire incepe pe 17 octombrie, zi in care incepea scoala. Enrico incepe anul scolar in scoala Baretti si mama lui il inscrie in clasa a III-a. Copilului ii era teama de noul profesor, pentru ca la ei in fiacare an se schimba profesorul.Frica copilului nu a fost intemeiata deoarece si noul profesor era bun.
Intr-una din zile un copil de clasa a II-a a sarit in strada sa-l salveze pe un copil de clasa I-a, a salvat copilul dar el nu s-a mai putut salva si a fost calcat pe picior de un autombil si a ajuns la spital.
In clasa lui desi incepuse anul scolar a venit un copil nou dintr-o alta localitate din Italia.Din toata clasa Enrico il place foarte mult pe Derossi care este cel mai destept din clasa, pe Garrone care este mai mare decat restul elevilor pentru ca a fost 2 ani bolnav, pe Coretti, al carui tata este negustor de lemne si pe multi alti colegi.Garrone era un foarte bun coleg si el lua apararea celor mai mici si mai neajutorati.
In decursul acestei luni Enrico a primit vizata profesoarei lui de clasa I-a, a mers cu mama lui sa dea haine de pomana unei femei al carei nume l-au gasit in ziar ( femeia s-a dovedit a fi mama unui coleg de-al lui, Crossi )si a primit o scrisoare foarte frumoasa de la tatal sau.
La sfarsitul ficarei luni profesorul le spunea cate o istorioara.Prima s-a numit Micul Patriot si era vorba despre un copil care a fost vandut de parinti unor circari.Acestia l-au batut si l-au infometat, insa copilul a reusit sa scape. Pe vaporul cu care se intorcea acasa, a gasit oameni darnici care i-au dat bani de pomana.In timp ce copilul se gandea ce sa faca cu banii, oamenii care ii daduse-ra banii s-au imbatat si au inceput sa vorbeasca de rau tara lui Italia, iar copilu s-a lipsit de bani si i-a aruncat inapoi spunandu-le ca el nu primeste bani de la cei care ii ponegresc tara.
Luna Noiembrie incepe cu povestea unui mic cosar care apierdut banii pe care ii muncise si fiindu-i frica sa se intoarca acasa cu mana goala plangea in fata unei scoli de fete. Fetele cand au iesit in pauza l-au ajutat strangand bani de l-a toate fetele si mici si mari.
O alta intamplare din aceasta luna a fost aceea cand fiul unui om bogat Carol Nobis l-a jignit pe un coleg sarac Betti facandu-i tatal calic. Tatal lui Carol a auzit si l-a pus pe fiul lui s-a ceara iertare lui Betti, iar el a strans mana tatalui lui Betti.
Tot in aceasta luna Enrico a primit vizita profesoarei fratelui lui si a mai primit o scrisoare de la tatal lui.A aflat ca spre deosebire de el care avea toate conditiile sa invete colegul lui Coretti muncea in magazinul tatali lui, isi ingrijea mama bolnava si invata in acelasi timp.Deasemenea a aflat ce om bun era directorul scolii si a aflat ca parea tot timpul suparat deoarece isi pierdu-se un copil care intrase voluntar in armata.
Cel dintai din calsa a iesit in luna noiembrie tot Derossi, Garrone l-a luat sub aripa lui pe micutl Nelli care era cocosat si il apara de ceilalti copii. Enrico a mai primit in aceasta luna o scrisoare de la tatal sau in care il certa ca nu da de pomana un ban nevoiasilor, iar profesorul le-a spus la sfarsitul lunii istoria Micului cercetas lombard.In istorioara un copil orfan s-a urcat intr-un frasin sa vada pe unde erau soldatii austrieci si astfel sa-si poat ajuta soldatii tarii lui, insa a fost vazut si impuscat.
In luna Decembrie Enrico a primit vizita unui coleg Garoffi pe care copii il porecleau negustorul, deoarece era foarte zgarcit si facea negot cu tot felul de lucruri, insa cel mai mult tinea acest copil la colectia lui de timbre de care nu se despartea.Intamplarea a facut insa ca atunci cand a sosit prima ninsoare si copii se jucau cu bulgari de zapada, Garoffi a lovit un batran in ochi cu un bulgare, i-a spart ochelarii si l-a ranit. Baiatul si-a recunoscut fapta si-a cerut iertare si a mers si la batran acasa sa vada daca s-a insanatosit, iar la plecare a daruit albumul sau de trimbre nepotului batranului.Batranul insa i-a inapoiat albumul si i-a mai dat si doua timbre straine.A mai primit si vizita unui copil pe care il porecleau zidarasul.

| numerandom17 a răspuns (pentru condreavaly):

A zis sa nu o luam de pe nett!
scuze ca nu te pot ajuta eu dar nici eu nu am citit-o si la fel ca si tie, o caut pentru. ca imi trebuie la scoala...

| RaduAnaXXX a răspuns (pentru condreavaly):

E mare

| ioanaaaaaxD a răspuns (pentru condreavaly):

Nu zau... am gasit asta pe net si mie imi trebuie rezumatul off

| Ingerulrebei a răspuns (pentru ioanaaaaaxD):

Sincer (ok poate ai gasit rezumatul) povestea chiar e mare are 235 de pagini sau ceva de genu :l

| naomica2015 a răspuns:

Hey! stiu capitolele 1, 2, 3 din octombrie

in acestea spune asa:

era prima zi de scoala... mama lui Enrico il inscria in clasa a treia. cand acesta a intrat in clasa a crezut ca nu ii va placea de noul lui profeso. ii era dor de vechii lui invatatori. dar pana la urma s-a dovedit a fi un profesor bun. a doua zi de scoala a fost catrastrofala. un copil din clasa a doua a cazut pe strada. un baiat a incercat sa il salveze dar incercand sa il ajute pe acel copil, rl nu da mai putut ridica la timp...un automobil a trecut peste piciorul lui

| RaduAnaXXX a răspuns:

Part

| Marina_Mary_1993 a răspuns:

Sorry! Nici eu nu te pot ajuta si eu o caut!! Imi trebuie pentru scoala! sad