| mariusflorin24 a întrebat:

Bună.
Numele meu este Marius, am 24 ani și nu am avut niciodată o iubita.
Sufăr de anxietate obsesionala, de la 14 ani iau pastile.
Recent am hotărât după data de 1 aprilie sa-mi iau viata deoarece pe 1 e ziua lui maica-mea și vreau s-o vad pentru ultima data.
M-am gândit și la metoda de sinucidere.
Am avut și eu o tentativa sa ma întâlnesc cu o fata, zicea ca este singura și învață la Lazăr, dar venise cu iubitul ei și zicea ca voia sa ma omoare gagicasu. De atunci mi s-a declanșat trauma pe care nu o pot învinge.
E chiar frustrant sa vezi cum unii la 13 ani se sărută prin parcuri iar alții la vârsta mea au deja copiii iar eu n-am ținut de mana o fata nici măcar 10 secunde.
Consider ca iubirea adevărată este cea din adolescenta, atunci se formează relațiile serioase, când treci de 22 ani nu-ți mai arde sa iubești ca la 16, apar grijile, sa plătești facturi, sa ai bani, serviciu iar femeia iubește cat timp e în liceu, de asta femeile mature nu o sa fie ca cele din adolescenta, vii acasă obosit după o zi de munca, mananci, te speli și te culci.
Asta e viata mizerabila pe care o traim.

11 răspunsuri:
| melanya a răspuns:

Buna.
Îmi pare rău că treci printr-o stare așa de rea.
Ai încercat până acum să apelezi la un site de matrimoniale?
În felul acesta ai putea cunoaște fete, să ieși la întâlnire cu una dintre ele. Eu nu îți garantez că o să te îndrăgostești de fata respectivă, dar vei discuta cu ea și te vei schimba în bine, ai să vezi.
Exclude sinuciderea din planurile tale, există speranță.
Trebuie să gândești pozitiv.

| Violleta2022 a răspuns:

Crezi ca tu ai nevoie urgenta la o intenare la pshiatrie, asa cum esti acum.

Iar pentru inormarea ta: supradoza de paracetamol iti provoca o durere masiva de stomac, posibil ulcer.

| sorin061 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa iti iau TP'u in penis de batrana frustrata.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu merita sa privesti lucrurile atat de negru din cauza acelei fete care si-a batut joc de tine, sau a altor esecuri. Fetele de liceu foarte rar sunt serioase.
Sfatul meu e sa ramai pe linia de plutire, cu speranta, si relativ pozitiv, fiindca persoanele ca tine emana un anumit tip de energie. Si daca se intampla sa treci pe langa sufletul tau pereche pe strada? Ai vrea sa te vada in acest fel, cu aceasta gandire negativista?

Vorbeste deschis cu mama ta despre ceea ce simti si alunga gandurile de sinucidere. Se spune ca persoanele care se sinucid au cel mai mare regret inainte de moarte, fiindca atunci isi doresc sa nu fi facut acest pas extrem. Si gandeste-te la mama cat ar fi de indurerata. Daca tatal tau nu mai este, tu esti singurul ei sprijin si cu siguranta ea isi doreste sa devii fericit. Fericirea ei sta in tine. Daca iti pui capat vietii probabil ea va muri de suparare. Nu este doar o figura de stil, chiar sunt persoane care mor relativ fara explicatii dupa ce cineva drag decedeaza din varii motive.

Lucreaza la tine, sa mananci echilibrat, sa faci miscare, sa ai un job stabil, cauta-ti un hobby sau ceva despre care sa vorbesti cu placere. Oamenii care vorbesc cu placere si incredere despre ceva sunt foarte atractivi.

Gandeste-te ce iti place sa faci si cauta activitati in zona ta, evenimente anuntate in online, etc. Este foarte probabil sa intalnesti astfel o fata cu interese comune.Iar asta e un punct de plecare grozav, mai bun decat sa cauti pe aplicatiile de dating. In situatia in care esti acum, cred ca acestea ti-ar face si mai rau, deoarece acolo maidegraba iese caracterul urat al multora la iveala, totul fiind foarte superficial.

Tine capul sus si nu te mai gandi la copiii care,, sunt intr-o relatie.'' Aceea e doar joaca, nimic serios care sa te defineasca. Si nu trebuie nici sa te compari cu adulti de varsta ta.Fiecare are un drum al lui in viata, iar ritmul de asemenea este unic si fiecare si-l regleaza in functie de cum se simte in acel moment. Daca te simti cu moralul la pamant, este absolut ok! Vei trece si peste asta, ai incredere!

Apoi, ia in considerare sa mergi la un psiholog. Acesta te va asculta fara sa te judece si te va aduce pe linia de plutire. Si vorbeste cu mama ta, sunt sigura ca si ea te va putea incuraja mai mult decat crezi.

| Freya1 a răspuns:

Vrei sa te sinucizi pentru ca nu ai iubita?
Sunt zeci de mi de oameni ce nu au un partener, si alții ce asa si rămân toată viata dar asta nu înseamnă că nu pot trăi.Toti oameni astea au o familie,isi fac prieteni, pasiuni, hobby-uri, isi iau locuri de munca și merg înainte.
Dacă te axezi pe astea poate cine stie, când te aștepți mai puțin apare și iubirea.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ești un tâmpit. Daca te omori o sa-i zdrobesti inima mamei tale. Merita să-i faci asta? Chiar așa de mult o urăști? Pentru ce? Un rahat de relatie de te stergi cu ea la cür?

Idolatrizezi ca un bou relatiile. Practic ce e o relatie? Doi oameni mediocrii care profita unul de altul. Asta inseamna o 99% din asa zisele relatii romantice. Si tu pentru asta vrei sa-ti iei viata, bou monumental ce ești. O relatie nu înseamnă NIMIC.

Te-ai născut în lume ca să lupți și să obții glorie, ca să înfrunți toate vicisitudinile vietii si sa te bucuri de flori si soare si apusuri. Omul s-a nascut pentru razboi și poezie, nu pentru niște rahaturi de relatii. FII BĂRBAT ÎN PUII MEI!

Revino-ți.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Asa, si intrebarea care e?

| aimullah123 a răspuns:

Salutare!
Am citit multe mesaje in care autorii scriau ca vor sa se sinucida.
Dar oare cati dintre voi care vreti sa va sinucideti stiti ce urmari ar putea sa aiba asupra familiei voastre?
Pierderea unui copil, fiu si chiar si la varste mai inaintate (gen 40 de ani) iti lasa o durere in suflet cum nu ai mai tratit-o niciodata.
Daca se sinucid si parintii tai pe urma?
Imagineaza-ti cum e sa ti se sinucida cineva din familie si sa vorbeasca tot satul, sa apari la stiri, sa te arate lumea cu degetu cand iesi pe strada.
In alta ordine de idei, in niciun caz iubirea adevarata nu e in adolescenta. Aia e iubirea pe care iti formezi experienta pentru relatiile serioase de mai tarziu.
Sa nu ai o iubita pana la 24 de ani nu e ceva rusinos. Pana la varsta aia nu prea intalnesti oricum persoane prea serioase. Pana la 25-30 de ani, iubirea e mai mult o joaca de copii.
Sa vezi cum e cand tii de mana o femeie adevarata de 30 de ani. Diferenta e enorma intre o fata de 20 si o femeie de 30-40 de ani.
Sa vezi cat de profunda devine iubirea dupa 30 de ani cand persoana pe care o iubesti enorm iti spune ca e gravida si ca o sa aveti un copil impreuna.
Atunci grijile, facturile si ce ai mai scris tu ti se vor parea altfel. Pentru ca atunci ai pentru cine sa lupti. Vei fi mult mai motivat.
Sunt oameni care se simt in al noualea cer si dupa 40 de ani.

Fara indoiala ai nevoie de un psihoterapeut ca sa iti arate unde gandesti gresit si unde gandesti bine.
Ma gandesc ca ai fost respins de foarte multe ori. Dupa cum scrii, pare ca tu ti-ai dorit foarte mult si ca ai nevoie de iubire.
Nu iti pierde speranta, chiar daca pare o situatie fara scapare.
Trebuie doar sa nu stai in casa toata ziua. Sa iesi in societate, sa iti faci prieteni multi si sa inveti si tu de la baietii mai mari care au experienta. Apoi aplici in cazul tau. Nu te vor place absolut toate fetele dar vor fi si fete care te vor placewinking.
Eu zic ca din 8 miliarde de oameni sigur iti gasesti jumatatea.
Isi gasesc iubite si oamenii saraci, si oamenii urati, si oamenii fara prea multa inteligenta sau fara prea multa educatie.
Majoritatea barbatilor pe care ii cunosc, si-au gasit iubite papusi exact atunci cand se asteptau mai putin.
Eu sunt sigur ca si tu poti sa iti gasesti o iubita.winking
Dar trebuie sa ai rabdare.

| AdioTPU a răspuns:

Eu cred ca e exact opusul, adevaratele iubiri apar la varsta adulta, nu la adolescenta, atunci exista doar acele iubiri pasagere. Atunci cand esti matur si cu experienta vietii iti poti alege partenerul cu atentie, acel partener cu care vrei de adevarat sa intemeiezi o familie, nu doar aventuri de o noapte, 2, 3. Zi-mi, daca te sinucizi ce crezi ca o sa se intample? Singura care va suferi va fi mama ta, nimeni altcineva. e un act egoist deoarece nu te gandesti la suferinta pe care i-o vei pricinui mamei tale, in plus, sinuciderea e o solutie permanenta la o problema temporara. In loc sa te focusezi pe neajunsurile tale si pe ce iti lipseaste, focuseaza-te spre dezvoltare personala, mentala si fizica. Fericirea nu consta in a avea un, o partener, a.

| 120bulevard a răspuns:

Cand mai ai momente din astea, asculta melodia asta si o sa fii mai recunoscator pentru viata ta.

https://www.youtube.com/watch?v=DBx-Yjamg78

In primul rand Mariuse, nu esti singurul care se afla in situatia asta, sunt multi oameni ca tine, iubirea aia adolescentina pe care n-ai experimentat-o iti formeaza doar o iluzie, aia nu e iubire adevarata, e doar infatuare copilareasca, iubirea adevarata incepe de la varsta asta pe care o ai acum pentru ca lucrurile si mentalitatile oamenilor stau altfel si poti gestiona mai bine o relatie, cam toate relatiile care incep in liceu sfarsesc, oare de ce? Imaturitate, stupiditate. Lucruri care nu se mai pot intampla acum, n-ai pierdut nimic, bara ta de progres e la 24% si pana la 80-90% mai e, mai e mult de tras, vrei sa te lasi batut chiar acum? :) Dragostea o sa te loveasca atunci cand te astepti mai putin si nu te mai gandesti la ea, universul cam asa functioneaza, trebuie sa lucrezi la tine si la traumele interioare acum, sa te iubesti pe tine insuti.

| 199onur7 a răspuns:

Ai ceva pedofilul in tine marius -_- la 24 sa spui ca este frustrantă cum unii se săruta prin parc nu intelge de ce te hobezi tu la copii aia de 13-14 Ani si spui asta nu-i normal si sănătos asa ceva plus ca vrei să-ți mai iei si viața de ziua mamei tale am înțeles deja o dai in si mai rau si spui ca iubirea Adevărata este ce din adolescență-_- deja aicia o dai din ce in ce mai rau nu există asa ceva.

Sunt oamenii care chiar iubesc cu Adevărat da cu Adevărat si șiar da și viața pentru altcineva pe care iubește rau de tot cu Adevărat da cu Adevărat.