| alexandrasorescu a întrebat:

Peste câteva zile începe școală și iar o sa am aceeași problemă! Sa va spun povestea! Eu sunt o victima a Bullyng-ului. Eu de mica am fost marginalizata de colegi. Când eram mica eram marginalizata pe motivul ca sunt prea copilaroasa, acum sunt marginalizata ca sunt plina de fițe, aspra, figuranta, imatura. Eu nu sunt nici prea copilaroasa, nici prea aspra, nici plina de fițe si nici figuranta. Ei spun asta despre mine pentru ca nu ma cunosc! Am doar sase prieteni în clasa, dar într-o clasa de 32 de copii. Deci restul zic ca nu ma suporta și se iau de mine. Eu orice as face, nu pot sa le fac fata! Ei sunt o gașca și pot face fata, dar eu sunt de una singura de cele mai multe ori. O data, când am întrat în clasa aproape toată lumea făcea mișto de mine. ????M-am saturat de colectivul lor de retardați. Scuzați-mă de limbaj, dar chiar asa sa faci? Diriginta le zice mereu sa ma lase în pace dar nu se potolesc? Ce ma fac? Am vrut sa ma mut din clasa, de la școală...

5 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poți doar să-i ignori. Ai putea să te muți, dar dacă nu știi să te aperi de la început, atunci când se creează prima impresie, e ușor să ajungi din nou în situația asta...
În ce clasă ești?

| DonEduardo a răspuns:

6 Prieteni? Spui tu ca asta e putin? Crede-ma, as da foarte multe pentru a avea 6 prieteni adevarati. De ce nu stai cu ei? Stati impreuna si ignorati-i pe ceilalti.

| eckblume a răspuns:

Din toata clasa, acel grup se ia doar de tine? Daca da atunci ar trebui sa te gandesti si la atitudinea ta, la ce spui si cum reactionezi.
In toate clasele exista cel putin o persoana care ii antreneaza pe ceilalti cu "rautatile". Tu stai langa acei 6 colegi cu care te intelegi, sa fiti si voi un grup. Diriginta ta e o profesoara pasiva si va rezolva in veci cu vorbitul frumos. Parintii tai sa mearga la director. Hartuirea asta isi va pune amprenta asupra psihicului tau. Fii atenta, daca nici directorul nu ia masuri, mergeti la inspectoratul judetean. Si daca te muti ce rezolvi? Vei da de alti colegi si profesori. Nu se poate sa stai si sa suferi in tacere.
"Se iau de mine" -》 cu ce? Ce le faci? Esti acel elev care spune,, da, doamna, avem tema,, (daca da
, nu mai face asta, e datoria profesorului sa tina minte ce v-a dat de lucru)
Daca esti timida si tu tipi ori te agiti in clasa dupa ce iti spune cineva ceva e clar ca ii incanta si asta vor. Ignora-i si trateaza-i cu indiferenta. Doar daca vor sa te loveasca sa ripostezi.
Cu colegii tai cu care te intelegi iesi pe afara, in clasa vorbiti despre seriale/carti/jocuri etc. Daca ii ai pe ei poti supravietui "atacurilor". Si o sa te lase in pace daca vad ca nu le acorzi atentie.
Nu stiu ce varsta ai, dar ti-ar prinde bine sa te bagi la un sport, la un curs de dans/pictura. Mai iesi si tu din "bucla" asta scoala-acasa.

| TheMadKing a răspuns:

Buna cred ca multi patim asta dar tu nu pune la suflet lasa-i sa se ia de tine asta pana la un timp, incearca sa te schimbi in alta clasa.

| gbri a răspuns:

Inregistreaza l audio pe agresorul principal si vorbrste apoi cu parintii tai sa mearga la scoala si, in cancelarie, de fata cu agresorul, parintii lui, diriginta si directorul scolii sa-l ameninte cu eventuale masuri legale. Daca nu se va potoli, agresorul cred ca poate fi mutat on alta clasa din dispozitia dir. scolii. Daca te vei muta tu in alta clasa, agresorul va triumfa. Neaparat discuta cu parintii. Copilul meu a avut asemenea situatie si nu mi-a zis decat cand a terminat liceul. As fi putut stopa fenomenul asupra ei, dar acum e prea tarziu si de aceea scriu aici ca sa vada si alti copii/parinti despre acest fenomen prezent in scoli dar neglijat 90 % de cadrele didactice.