| Danielaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Bună prieteni! Am o mica dilema. Astăzi m-a sunat o tipa cum ca ar fi de la nu stiu ce magazin de bijuterii și ca ei extrag cartigatori pe baza nr de telefon a României lunar, culmea tipa știa numele meu. Îmi spune ea ca am câștigat o brățara și nu mai stiu ce. O ora mai târziu primesc mesaj de la curier ca va livra mâine, ramburs 58 de lei cică. Intru pe site și la destinatar scria produse cadou, iar la conținut scria textile. Voi ce credeți? Totuși nu as plăti 60 de lei curierului pentru o farsa. Întreb poate i s-a mai intamplat cuiva

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai facut tu comanda, este categoric un scam.
Cine stie ce carpa sau hartie impachetata iti trimit, doar ca sa iti ia banii.

| Danielaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Violleta2022):

Acum m-am informat mai bine, tot de pe acel link trimis de curier am găsit un nr de telefon al expeditorului, l-am salvat iar pe wapp scria "BumStock". Am căutat pe net iar acest BumStock este un magazin de haine ieftinelaughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Danielaaaaaaaaaaaaaa):

Asadar, vanzatorul cumva a intrat in posesia datelor tale personale, iar acum iti trimite toate vechiturile, pe bani buni.
Mai mult ca sigur ca-i o noua schema de scam, unde omul plateste, gandind ca a comandat ceva si nu-si mai aduce aminte, sau poate cineva din familie a comandat.
Nu platii nimic, cere curierului sa returneze pachetul!

| mihai69 a răspuns:

Stai liniștit, e țeapă.

| sofisis a răspuns:

Nu as accepta coletul. Nu e pe bune. Nu face nimeni extrageri cu numere luate asa alandala din Romania.