| Hela a întrebat:

Buna! Puterea economica include puterea comerciala?

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sunt interconectate și inseparabile. Puterea comercială controlează puterea economică. Este vorba de acea balanță economică dintre import-export, deficit-excedent. Cu cât se exportă mai mult decât se importă există o forță economică dată prin locuri de muncă în principal. Cu cât se importă mai mult și se exportă în deficit scade forța economică prin lipsa locurilor de muncă.
Adică pe scurt, cu cât este o forță de muncă numeroasă, bine renumerată, taxele, impozitele sunt mult mai bine colectate, iar statul face împrumuturi mai puține.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.