| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa imi dati niste sfaturi cum sa scap de emotii?
Cum sa scap de emotii pe scena atunci cand cant?
Sau
Cum sa scap de emotii cand vorbesc cu persoane pe care nu le cunosc?
Sau
Cum sa scap de emotii cand trebuie sa citesc sau sa vorbesc in fata clasei?
Si prin emotii vreu sa inteleg ca: tremur din cap pana ii picioare, ma inrosesc foarte tare la fata, imi bate inima foarte tare, respir mai greu, nu pot sa ma exprim asa cum vreau sau nu mai stiu nici sa citesc cand ma pune sa citesc in fata clasei, etc.

Răspuns Câştigător
| KamaSutra a răspuns:

Pai trebuie sa exersezi cat mai mult,iesi pe strada,intreaba un strain daca te poate ajuta sa gasesti strada X,ceva,doar ca sa vorbesti putin, fa asta de mai multe ori, sunt sigura ca toti colegii tai au emotii dar nu lasa asta sa se vada, gandeste-te ca totul va fi bine, uita ca ai aceste frici, emotii...

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Incearca sa te calmezi in acele momente, spuneti in minte ca nu are ce sa mearga prost ca totul e bine, gandeste-te la lucruri care te calmeaza, gandeste-te la ceea ce faci, nu la ceea ce crezi ca vor crede ceilalti daca vei gresi.

| KillMePlease a răspuns:

rămâi calm/ă
tragi aer în piept
şi-ţi impui faptul că nu eşti inferior/inferioară nimănui

| Mayar a răspuns:

Scapi de emotii cand iti dai seama ca nu esti inferior nimanui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricât de greu îți e, fă lucrurile astea cât mai des. în acest mod vei scăpa de ele.

| Anonima00000000 a răspuns:

Da stiu. Am mai auzit raspunsuri din astea (fara suparare) si tot incerc sa vorbesc cat mai mult in fata clasei si din astea doar ca nu simt ca ii destul. As vrea doar sa uit ca is timida. Pentru ca atunci cand sunt intr-o situatie ca una dintre alea de mai sus parca incep sa ma gandesc: sa nu inrosesc, sa nu tremur, etc. Si exact atunci se intampla toate astea. Uneori reusesc sa uit de aceste emotii si sa ma manifest asa cum imi doresc dar asta doar cand sunt cu mai multi colegi cu care ma inteleg mai bine cand sunt singura nu merge. Dc?

| AnastasiaMariaAnastasia a răspuns:

Incurajeaza-te,respira si inspira, gandeste-te la lucruri frumoase!