| SabinaaRoibu a întrebat:

Recent mi-a sărit picături de detergent lichid în ochi când mă demachiam. A început să mă usture destul de rău și să îmi lăcrimeze. Mi s-a înroșit foarte rău. M-am clătit cu apă rece imediat. Am fost la farmacie si mi s-a dat Visine(picături) de pus în ochi. După ce am pus mi s-a limpezit ochiul și am scăpat de roșeață însă simt că mă mai deranjează puțin. De usturat nu mă mai ustură aproape deloc dar este înlăcrimat. Credeți că pot păți ceva grav? Este cazul să mă duc la urgențe dacă acum văd bine si nu ma mai ustură decat foarte putin dar nu mai este roșu. Să astept până mâine? Poate nu mai am nimic. Imi este foarte frica si nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa imi pierd vederea. Mi-a mai intrat sapun in ochi mai de mult doar ca stiu ca detergentul lichid e foarte periculos. Ati pățit vreodată ceva asemănător și dacă da cum ați procedat? Ce să fac? Va rog sa ma ajutati cu o părere. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Daca te-ai clatit cu apa si ai folosit Visine o sa te vindeci dar nu imediat, peste cateva ore va fi mai bine.Un plins bun ar ajuta ca ti-ar mai scoate reziduurile din ochi. Daca in cateva ore nu dispare usturimea atunci trebuie sa mergi la medic dar vederea nu-ti pierzi pentru atit.

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

O sa îți treacă. Câteva zile o sa stai cu senzația aia și trece.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, nu este o urgenta, nu-ti vei pierde vederea, stai calma.