| Thecurious a întrebat:

Buna, romanilor care lucreaza in strainatate spun ca muncesc mai mult decat o faceau in Romania.
Unul dintre comentatori a mai adaugat ca zicala din perioada comunista "Noi ne prefaceam ca muncim, iar voi va prefaceati ca ne platiti" se aplica si acum.
Este adevarat?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La noi in tara multe merg pe dos

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se aplică la cei ce sunt bugetari. Până nu vor exista în această zonă criterii de performanță în muncă. ei se fac că muncesc. Astfel, dl. primar Robu din Timișoara a făcut o analiză a muncii unei funcționare din primărie pe luna decembrie 2019 și a constatat că ea a muncit 2 ore toată luna. În rest s-a jucat pe Internet. La fel este cu parlamentarii ce nu participă la ședințe. La Bruxelles îți iei salariul întreg dacă participi la toate ședințele. La București, participi, nu participi, iei sau nu cuvântul timp de 4 ani, faci sau nu faci ceva, îți iei salarul. Și așa mai departe.