| paula1963 a întrebat:

Scuzati-ma, in 2014 am calatorit cu trenul in Germania pe ruta Munchen --Cologne si nu am avut bilet si am primit amenda, am pierdut biletul / amenda si vreau sa achit amenda deoarece vreau sa intru in Germania. Care dintre dumneavoastra stie cum sa procedez, unde sa ma interesez? Va rog sa-mi spuneti, acuma sunt in tara. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

90 de euro? Din cate stiu era 40 amenda, de-abia acum e 60.
Nu stiu ce sa spun, ti-am zis unde poti sa te interesezi!

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Au trecut doi ani? Inseamna ca deja ti-a fost transformata amenda (plus penalizarile) in zile de puscarie.
Felicitari pentru inteligenta; pentru fiecare 50 euro, o zi de puscarie.

| T0T a răspuns:

Păi dacă ești proastă măi Paula măi. Adică nu era îndeajuns că ai fost suficient de idioată să vrei să călătorești în Germania fără bilet dar ai mai pierdut și amenda. Mai bine rămâi în țară că locuri pentru tine acolo în afară de cerșit și șantier și curvăsăreală sau grijă de bolnavi(și acolo e greu), nu văd.

| paula1963 explică (pentru T0T):

Paula este pseudonim, eu sunt Barbat si tu esti curva ca nu stii sa te porti si sa vorbesti, poate om da nas in nas vreo data sa te invat sa vorbesti

| paula1963 explică (pentru T0T):

Si ai fata de mos craciun bolnav de prostie.

| pufulescu a răspuns:

Http://www.gutefrage.net/......-geworden-
Zice ca trebuie sa iei legatura ( personal, mail, telefon ) cu Deutsche Bahn, serviciul clienti, dar din zona unde ai primit amenda si sa le ceri sa iti mai trimita o data Strafzettel. Din ce stiu e cam naspa dupa 2 ani, s-ar putea sa fii deja in evidentele Politiei.

| paula1963 explică (pentru pufulescu):

Si daca sunt in evidenta plitiei ce se poate intampla ....va multumesc mult...

| paula1963 explică (pentru pufulescu):

Ce se intampla daca sunt in evidenta Polizei, ma pot aresta la intrare in Germania? ori pot plati pe loc Politailor? ...va multumesc mult.

| pufulescu a răspuns (pentru paula1963):

Politia nu incaseaza amenzi, asta stiu sigur! Daca te aresteaza sau nu pentru amenda neplatita trebuie sa intrebi un avocat din Germania, e prea complicat ca sa iau pareri de pe net si sa ti le traduc. Am auzit la radio cazul exact al unui roman care a fost arestat pentru amenda neplatita veche de 2 ani dar nu stiu detalii, poate respectivul era recidivist in amenzi, nu avea doar una! Nu cunosc legea germana! Totusi pe ce adresa ti-au scris amenda? Aveai adresa in Germania presupun. Poti sa te interesezi acolo daca ti-a venit vreo hartie, daca te-a cautat Politia?

| paula1963 explică (pentru pufulescu):

D-ra nu am avut anmeldung si nu m-i s-a scris numele pe amenda tin minte perfect m-a dat jos in Francfurt unde ma astepta politia feroviara, dar dupa o ora mi s-a dat drumul

| pufulescu a răspuns (pentru paula1963):

NU TI-A SCRIS numele pe amenda?
Pai atunci de unde stii ca era amenda? Poate a fost vreun avertisment scris de la controlorii de tren, sau vreo hartie de la Politie cum ca ai fost retinut si ti s-a dat drumul... nu stiu, orice altceva! Ce suma era scrisa acolo?

| paula1963 explică (pentru pufulescu):

90 euro din cate ami aduc aminte, eliberata in tren de conductor m-a intrebat daca am Anmeldung i-am zis ca nu am, a zis sa stau langa usa ca in francfurt ma preda la polizei si asa a fost, darr mi-a dat biletul amenda in mana si retin ca sus unde scrie numele si prenume nu era scris nimic... politia nu mi-a dat nimic la mana

| paula1963 explică (pentru pufulescu):

Munchen-koln 90 euro cu supra taxe, acuma vad eu, oricum multumesc pentru raspunsuri...

| pufulescu a răspuns (pentru paula1963):

90 de euro? Din cate stiu era 40 amenda, de-abia acum e 60.
Nu stiu ce sa spun, ti-am zis unde poti sa te interesezi!