| AllyEros a întrebat:

Buna seara, am fost acum 2 zile sa fac Itp la masina, toate bune pana cand au cautat nod in papura. Au miscat de roti, au cautat tot ce se putea si ce nu si au constatat ca trebuie inlocuiti pivotii si bielete la rotile din fata, plus un racord la o toba dedesubt. In fine, au zis ca imi da Itp-ul dar costa 250 lei si sa revin acolo sa schimb toate piesele, la care mi-au facut si comanda, vreo 700 lei cu totul! Am platit cei 250, dar nu m-as mai intoarce, mai ales nu acolo sa schimb piesele. Dar a zis ca daca nu, ma poate bloca in sistem. Intrebare: se poate asa ceva? Ma poate bloca un service oarecare ce face Itp-uri, dupa ce mi l-a dat sau e vrajeala? Mai ales ca am primit hartia, totul ok, scrie Bun Tehnic. Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te poate bloca, pot doar sa iti puna "pile" la cei care controleaza pe teren statiile ITP si masinile care se prezinta la ITP.
Doar in cazul in care nu iti treceau ITP-ul, te blocau in sensul ca puteai sa revii doar la ei pentru a trece testele (dupa remediere), timp de 1-3 luni, nu mai stiu exact cat prevede legea.
Iti recomand sa mergi la un mecanic de incredere pentru o verificare si revizie unde e cazul, iar la anul, mergi in alta parte sa faci ITP-ul, nu inainte de a verifica masina la un mecanic.
Aia 250 de lei cu siguranta au insemnat cam 120-150 de lei serviciul facturat (teste ITP), si restul spaga pentru ei.
Nu as mai calca niciodata pe la ei.

| Sofer a răspuns:

Mi se pare aberand masurile luate. Despre ce masina vorbim? Era totul ok la ea?