| Maykk a întrebat:

Bună seara! Azi dupămiaza am iesit pentru prima data la aer in natură cu pisoiul meu la marginea padurii lingă un lac. A reusit sa scape din ham cand am coborit din masină si a fugit inspre padure. Nu am reusit să o prind. A venit seara si am abandonat.
Am sa incerc miine dimineată sa mai caut. Mai am sanse sa o mai găsesc?
Multumesc!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Șanse foarte mici. Pisicile domestice sunt în continuare animale sălbatice ( selvatice, adică de pădure). Ea a urmat apoi un traseu prin pădure ca să găsească de măncare, ca animal de pradă, care se poate întinde pe câțiva km pătrați. În acea zonă ea poate fi oriunde și în plus, nu stă în loc ci se mișcă.

| TheGentleman a răspuns:

Nu mai are rost să o cauți. Uită de ea. Probabil a simțit Chemarea Sălbăticiei, și, pisica nefiind animal 100% domestic, doar pe jumătate, a răspuns chemării. Ceva similar s-a întâmplat și la Cernobîl, Fukushima și Nagasaki.

Poți, ca bonus, să citești „Call of the Wild de Jack London să te împaci cu ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisica nu se mai intoarce, nu cunoaste termenul de stapan, Pentru o pisica -> omul este doar sursa de hrana.