| alx15 a întrebat:

Cam ce suma iti trebuie in Bucuresti ca sa supravituiesti pe luna? 5000 de lei? Ma refer la cheltuieli si intretinere cam cati bani ar trebui sa cheltuiesc aproximativ pe luna? Astept raspunsuri.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fara 1000€ pe luna esti mort. Mai trebuie o curva un sex pe langa cheltuieli.

| whatevernvm a răspuns:

Depinde de foarte mulți factori.
Vrei sa locuiești singur? Vrei o zona smechera? Mănânci de 3000 de lei pe luna?
Eu locuiesc într un apartament de 2 camere cu prietenul meu și prietena mea, undeva lângă afi. Chiria e 1000 de lei, adică 330 de persoana. Întreținerea e undeva la maxim 100 de lei de persoana vara și cam 150-180 de lei de persoana iarna. Plus net, gaz, lumina mai vine încă 60 70 de lei de persoana. Deci în jur de 600 de lei pe cheltuielile din casa în total. Abonamentul de ratb e 50 de lei pe luna, de metrou 70 dacă nu ești student. Dacă ești student, e jumate. Dacă vrei sa mergi și la un film, cumpărături, o pizza, la cheltuielile pe care le am eu 2000 de lei îmi ajung și pentru mâncare, țigări și restul chestiilor, dar am trăit foarte bine și cu 1300 de lei pe luna ca viata de student. Dar în rest, peste 2000 e decent.
Dacă stai singur, de la 3000 e ok

| alina2k18 a răspuns:

Depinde cu ce confort esti obisnuit.
Poti supravietui si intr-o garsoniera de 30mp In Pantelimon cu 200eur chiria si 100eur intretinere /lumina/cablu tv/net.
Sau apartament lux intr-o zona mai centrala cu 400-600 eur numai chiria.
Mancare - max 500 ron /luna daca iti gatesti si iei masa in oras mai rar si nu delicatese si nu mananci cat 3 la un locwinking
Deci poti si cu 2000 ron sa mananci si sa iti platesti chiria unei garsoniere + intretinere -> trai decent.
Sau >5000 ron daca vrei lux si iesiri in restaurante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai spus un lucru stai in chirie sau ai casa ta, ca daca stai in chirie e nasol, iar 5000 de lei nu cîstigă prea multi, ai servici ce varsta ai?

| alx15 explică (pentru anonim_4396):

Ce conteaza detaliiile astea minore normal ca am servici chiar nu inteleg la ce te ajuta detaliile acestea pe mine ma interesa daca cu 5000 de lei pe luna imi ajunge pentru chirie mancare si iesirile cu prietenii in oras dar in fine nu mai are rost sa ma bag in discutii de astea inutile.

| Gurgău_Cristian_1999 a răspuns:

Salut!
In primul rand, ar trebui sa iei in calcul chiria, care este minim 200 de euro pentru o garsoniera. Totodata, utilitatile sunt un factor important, care te-ar putea costa cam 150 de euro, insa daca luam in calcul lunile de iarna, ar fi cam dublu.
In al doilea rand, trebuie sa tinem cont si de mancare + eventualele activitati pe care le ai ( iesiri in oras, etc) care te-ar putea costa cam tot 150 de euro.
Iar daca trebuie sa faci naveta, cu metroul de exemplu, este 5 lei/zi-2 calatorii.
Sper ca te-am ajutat!

| alx15 explică (pentru Gurgău_Cristian_1999):

Multumesc pentru raspuns.