| Thecurious a întrebat:

Buna seara, ce discipline v-au placut si displacut in scoala, care sunt motivele?

12 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Imi placeau istoria, geografia, engleza si franceza. Ma mai descurcam si la romana, dar profesoara lasa de dorit. Imi displaceau matematica, chimia si fizica. Nu ma descurcam absolut deloc, iar de la ora de matematica pot spune ca am ramas cu sechele laughing
In prezent sunt student la istorie si ma bucur nespus si ma simt extrem de usurat ca am scapat de matematica, pentru toata viata. Si cand ma gandesc ca unii imi recomandau sa ma inscriu la Universitatea Maritima...

| Thecurious explică (pentru AFR81):

Majoritatea absolventilor de istorie devin profesori?

| AFR81 a răspuns (pentru Thecurious):

Mare parte da. Restul se orienteaza, cel mai adesea, inspre cercetare sau pentru un post intr-un muzeu sau intr-o biblioteca.

| Thecurious explică (pentru AFR81):

Pentru cercetare ai nevoie de doctorat. Cam cati urmeaza studiile doctorale?

| bogdan324 a răspuns:

Limba(FARA LITERATURA) romana,limba engleza,informatica dar asta fiindca puteam sa ne jucam pe pc-uri nu sa invatam ceva util(partea cu invatatul am facut-o eu separat acasa,la fel si cu engleza dar acolo mai invatam cate ceva si in clasa),geografia,istoria si desigur,sportul!
Matematica mi-a placut pana intr-un punct in care profesorul nu isi mai dadea interesul pentru fiecare in parte,ci doar celor mai buni din clasa ceea ce este favoritism si nesimtire,dar asta se intampla in multe cazuri.
Acum,depinde si de profesor,unii profi pot sa te faca sa iti placa acea materie chiar daca nu esti prea bun la ea,dar asa macar te straduiesti fiindca stii ca esti interesat de acea materie,daca nu pentru tine atunci macar pentru proful/profa respectiva si tot e ceva.Da,daca sa zic sunt elevi care pur si simplu refuza sa invete oricat de bun ai fi cu ei,treaba lor,dar eu ma refer strict la cei care macar sunt cat de cat atenti la ore si au putina ambitie.
Daca tu,ca profesor,ii arunci in aceeasi oala ca restul care nu invata,inseamna ca esti un lenes si un esec ca si profesor fiindca pe tine se bazeaza acei copii,orice actiune de a ta le poate schimba viitorul,si cel mai rau este ca atunci cand realizeaza ca a pus baza in cativa elevi cat sa intre la vreo olimpiada ceva sa aiba cu ce sa se faleasca,de intrat or fi intrat dar vede ca nu prea au facut nimic si el nu s-a ales cu nimic,iar dupa va vedea o turma care il va ura fiindca nu s-a interesat si de viitorul lor.
In mare parte, daca vrei sa inveti ceva, poti sa o faci si acasa ca d-aia exista internet(asta daca esti un caz fericit si parintii/tu iti permiti asa ceva).
Stiu ca e trist dar asta e realitatea, am spus-o doar ca sa se vada de ce sunt asa multi elevi care nu dau randament, cu toate ca ei pot mai mult de atat.

| Drimmero a răspuns:

Mi-au placut romana, istoria,, geografia, sportul

Am urat din ficati matematica si fizica/

| AC4S4 a răspuns:

In primul plan la materii placute au fost Matematica si Informatica. In al doilea plan au fost Biologia, Istoria si Geografia.
Am fost neutru fata de Chimie, Engleza.
In primul plan la materii displacute au fost Fizica, Romana (literatura), Socio-umanele. In al doilea plan a fost Franceza. Mi-ar fi placut sa invat franceza, dar se preda atat de teoretic incat am ajuns sa displac aceasta disciplina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-au displăcut materiile de real. Nu-s făcut pentru ele.
În rest, mi-au plăcut cam toate.

| wpetterssone a răspuns:

Matematica, fizica, chimia organică și informatica (C/C++ și puțin PHP) mi-au plăcut cel mai mult prin simplul fapt că eram deschis să învăț.

| Thecurious explică (pentru wpetterssone):

Traiesti intr-o tara unde nivelul de trai e extrem de ridicat.
Suedia investeste masiv in educatie.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Matematica, fizica, chimia mi se păreau chineza, deși aveam profe bune și engleza din cauza profesoarelor.
Engleza am învățat-o apoi singură, dar matematica, chimia și fizica nu sunt pentru mine, dar mi-ar fi plăcut să știu matematica.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Matematica incerc sa o fac sa-mi placa, dar imi este foarte greu.
Chimia mi-a placut pana intr-a 8-a (cand s-a schimbat profesoara).
Fizica imi place, mai greu cand vine vorba de calcule, teoria e baza.
Imi plac: Engleza, Istoria, Geografia si Logica de anul trecut, in general cele umaniste laughing