| anonim_4396 a întrebat:

De câteva zile am achizitionat o mașina de cusut Minerva M10B. Am descoperit ca am o problema și nu cred ca tehnica ci faptul ca undeva greșesc eu. Ața de cusut mi se rupe mereu in timp ce cos "linie dreapta și nu numai". Am umblat și la tensiunea firului și degeaba. La câteva cusături observ ca am pierdut timpul degeaba și o iau de la început pentru ca ata deja se rupse. Va implor ajutați-ma. Uneori trebuie desfac acel capac ca sa scot ghemotoc de sta de la acel cârlig care coboară către ac. Astept sfaturi.

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Curata suveica.

| Saveluc a răspuns (pentru danbnz):

Este curată, abia e luată de noua.

| danbnz a răspuns (pentru Saveluc):

Poate nu pui ata bine.
Uita-te aici:
https://www.youtube.com/watch?v=19ZctCwGM28

| Saveluc a răspuns (pentru danbnz):

Am aflat între timp. Ata trebuie sa coboare pe lângă ac, adică sa între undeva pe lângă acel sistem care tine acul și nu mai sare. și ea din videoul prezentat face o gafa mare precum am făcut și eu. multumesc oricum pentru raspuns

| danbnz a răspuns (pentru Saveluc):

Aha... ok.
Hai ca am invatat si eu ceva cu ocazia astawinking
Ma bucur ca ai rezolvat.
Spor la treaba!