| Demir24 a întrebat:

Buna seara, doresc cateva sfaturi, bunica mea este destul de batrana, are 80 si putin de ani,dar inca "se tine bine" doar ca in cazul vorbirii si manipularea mainilor,adica picioarele i-au cedat intr-un fel nu poate merge adica si nu e paralizie, poate merge doar cu cadru(adica frt greu) si nu o putem lua la noi acasa, e mereu singura, ce as putea sa fac? Chiar imi doresc sa o ajut doar ca nici eu nu pot sa stau cu ea decat de 2-3 ori pe saptamana iar ei i s-a luat de singuratate! Ce as putea sa fac? Multumesc!
Nu veniti cu raspunsuri rele, ca sa o duc la azil sau asa, ea chiar vorbeste bine si fluid, foloseste mainile frt bine doar ca nu mai are putere in picioare!

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Bună! Are clar nevoie de o persoană lângă ea să o ajute. Dacă nu dorești varianta cu azilul iar tu nu ai atâta disponibilitate pe cât ai dori, ai ați putea angaja pe cineva să o îngrijească, ori cineva din vecini să plătiți să treacă zilnic pe la ea, să vadă dacă are nevoie de ceva.

| Demir24 explică (pentru IsabelaIssa):

Am cautat si asta,e vorba ca nimeni nu doreste,ca majoritatea vin doar pentru a gatii sau a i face curat sau baie, dar de stat cu ea si sa vorbeasca si sa i mai manance timp, nu gasesc, i as monta un tv cu o camera si sa vorbim mereu(eu si fam) si ea ne vedem si si noi o vedem, dar nu prea cred ca e o idee buna.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Demir24):

Păi pentru cameră, trebuie să știe și să o pornească acolo unde se uită, tabletă, laptop. Se mai ia curentul... Îi poți lăsa un telefon, o suni tu și o înveți de unde să răspundă.

| Freya1 a răspuns:

V-ati gandit sa ii angajați pe cineva sa treaca pe la ea câteva ore pe zi, sau chiar sa stea cineva cu ea?