| DoodyAlexx a întrebat:

Imi puteţi da niste titluri de carti ce sa aiba ca tema razboiul? Cu subiect din I-ul si al II-lea razboi mondial, sau alte razboaie, antice sau nu, sa fie placute la citit. Daca nu stiti carţi dati-mi titluri de filme. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

"Jurnalul Annei Frank". O carte emotionanta despre evrei in timpul celui de-al doilea razboi mondial
De asemenea, marea capodopera "Lista lui Schindler" de Thomas Keneally.Nici macar nu stiu care e mai genial:filmul sau cartea

| Lora a răspuns:

Ultima noapte de dragoste,intaia noapte de razboi

| aliyna a răspuns:

Padurea spanzuratilor, de Liviu Rebreanu; Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu.Filmul"300".

| whatever_3916 a răspuns:

Iti recomand sa citesti James Clavell, are niste carti foarte bunewinking
-Changi
-Tai-Pan
-Shogun
-Noble House
-Whirlwind si Gai-Jin

ce citesc eu acum Raffaello Giovagnoli: Spartacus, este vorba despre al 3-lea razboi servilwinking un roman istoric interesant pe care de asemenea ti-l recomand sa-l citestiwinking

Ai putea sa mai citesti si Flavius Josephus- Istoria razboiului iudeilor impotriva romanilor, situatia evreilor din acea perioada era una destul de dramatica.
Spor la citit! big grin