| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. Ma numesc Adriana, am 32 de ani si stau la bloc. Astazi, 2 copii au sunat la interfoanele oamenilor (luau fiecare nr la incercare). Am raspuns de 3 ori la interfon, pentru ca m-am gandit ca vor sa intre in scara de bloc, acestia nu au intrat si au mai sunat inca o data la interfonul meu. Va dati seama, in momentul acela nu am mai rezistat, m-am dus sa imi iau papucii si am iesit afara la ei. Erau 2 copii de 11 ani cu o proasta educatie. I-am intrebat care este treaba, in timp ce ei radeau si li se parea amuzant ceea ce fac. In momentul acela pe unul l-am luat de o ureche si l-am târât de la mine din fata blocului pana la el acasa (distanta de 100 m aproximativ) si l-am dus in fata usii pentru a discuta cu mama lui. Celuilalt baiat nu am mai apucat sa îi rup urechile pentru ca fugise.
Intrebarea mea este voi cum ati fi reactionat, la fel ca mine?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu ai voie sa pedepsesti copiii altora, poti fi reclamata la protectia copilului de catre parintii lor, nu trebuie tu sa le faci lor educatie, asta este treaba parintilor lor, tu puteai da incet interfonul deoarece este prevazut cu buton de reglare a sunetului, il dadeai pe zero sau off sunetul si gata nu te mai deranjau, puteau sa sune la apartamentul tau pana mîine ca tu nu auzeai, daca ar fi venit ei la tine la ușă puteai sa i intrebi ce anume caută si sa i duci acasa la parintii lor fiind copii sau ratacit probabil, nu sa i tragi de urechi si sa le faci tu educatie, tu ce varsta ai? Trebuia sa te cobori putin la nivelul lor si sa "guști" glumele lor ca sunt copii nu uita si tu cand erai de varsta lor ai facut prostii, si nu ti ar fi placut sa se poarte un strain cu tine cum te ai purtat tu cu ei.

| Adriana07751 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Asteptam pe cineva. Daca opream interfonul, nu mai auzeam

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Adriana07751):

Nu trebuie sa aplici tu pedepse altor copii, îi duceai acasa la mama lor si îi spuneai ei ca te au deranjat copiii ca se joaca la interfon si vedea ea cum îi pedepsea, acum faptul este consumat, dar data viitoare nu îi mai trage de urechi, sunt si ei copii se joacă, daca tu ai nervi ei ce vină au?

| Drimmero a răspuns:

Sunt copii...nu trebuia sa reactionezi asa, nu au minte la varsta aia, si eu cu prietenii mai faceam d-astea la varsta aia, nu constientizam ce facem, ni se parea amuzant sa ne alerge vecinii, era adrenalina. Eu nu i-as fi lovit, le tineam doar morala, ii intelegeam intr-o oarecare masura ca toti am fost copii si toti faceam dracii, cu siguranta ar fi inteles.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tupeu...
Dar și tu ai avut mult. happy

Nu aș fi reacționat ca tine. Aș fi găsit alte solutii. Nu pot fi de acord cu disciplina prin violență.
Puteai pune interfonul deoparte, o perioadă.
Puteai să-l certi, dar fără să-l agresezi fizic (nici nu-i permis să te atingi de un copil)

"legislația românească interzice orice formă de violență asupra copilului, o prevedere inclusă în 2004 prin Salvați Copiii. Adică un om care agresează un copil comite o ilegalitate care se pedepsește conform legii.
Aveți mai jos cîteva citate din lege.

Copilul are dreptul la respectarea personalităţii şi individualităţii sale şi nu poate fi supus pedepselor fizice sau altor tratamente umilitoare ori degradante. (Art. 33. – (1) Legea 272/2004)
Sunt interzise săvârşirea oricărui act de violenţă, precum şi privarea copilului de drepturile sale de natură să pună în pericol viaţa, dezvoltarea fizică, mentală, spirituală, morală sau socială, integritatea corporală, sănătatea fizică sau psihică a copilului (Art. 95. – (1) Legea 272/2004)

OK, deci acum știm că pedepsele corporale, umilirea și privarea de drepturi de orice fel SUNT ILEGALE

Dacă părintii copilului te reclamă la politie o încurci. Copilul fiind minor, cred că nu răspunde pentru faptele lui.
Ai grijă de tine, sunt destui părinti impulsivi, care iși fac dreptate, fără a implica politia.

.

| Cristian86 a răspuns:

Bună seara!

La fel ca tine, dar cu excepția faptului de a îl lua de ureche!
E strict problema părintelui să își pedepsească copilul și nu a noastră.

Și să nu uitam că și noi am fost copii!

| Adriana07751 a răspuns (pentru Cristian86):

Pai da, asa este, dar daca nu il apucam de ureche, fugeau amandoi si nu mai aveam de unde sa ii iau