| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, peste 3 zile se implinesc 3 luni de cand a murit nepotelul meu. De cand l-am inmormantat am acelasi vis cu el ...eu stau in mijlocul strazii iar el vine catre mine cu sora mea, ma uit atenta la el si zambesc iar el rade si merge grabit spre mine, cand a murit avea o zi doar ca in vis cred ca are 5-6 anisori, este tot imbracat in alb iar parul il are foarte des si negru cu breton lung iar parul este peste urechiuse. Cum il visez noaptea a doua zi imi aduc aminte visul pana la cel mai mic detaliu ...Imi este foarte dor de el, il iubesc din tot aufletul si il voi iubi vesnic! Iustin Gabriel steaua mea care ne-a lasat cu durere crunta in suflete. Voi ce credeti? Acesta este modul lui de a vorbi cu mine sau faptul ca m-a marcat ma face sa il visez? Sunt singura din familie care l-am visat iar ieri surioara lui dupa ce s-a trezit din somn ne-a zis ca fratiorul ei plange ca nu are jucarii sa se joace si el! Cand scriu acum sunt terminata, am lacrimile in barba iar mainile imi tremura ..ma gandesc tot timpul la nepotelul meu frumos, la baiatul meu cu par negru si ochi verzi.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voi ce credeti acesta este modul lui de a vorbi cu mine sau faptul ca ma marcat ma face sa il visez.
Noi intepretăm de multe ori relația cu ceilalți ca fiind nițte obicet proprietatea noastră. Astfel interpretăm moartea lor ca o pierdere a proprietății. Visele ne împlinesc dorința noastrp se a-a-i avea înapoi. Astfel, mintea noastră este împărțită între acest vis. și realitatea din timpul zilei când el nu mai este. Iar penrtru că visul ni-l aduce înapoi, im Geist, în spirit, ca un duh, cum zice neamțul, preferăm visul, chiar și în timpul zilei. Așa cum zici și dta, nepoțelul MEU, băiatul MEU, al meu, deci proprietatea mea.
De aceea realitatea doare, că ai pierdut ceva ceea ce considerai tu că este al tău. Așa faci și acum, în continuare.