| didiDia a întrebat:

Buna seara, TPU,

Am cunoscut cu vreo 2 luni in urma un baiat din Spania, noi aflandu-ne amandoi in Anglia de atunci si pana acum. Problema mea e ca imi doresc sa incerc sa vorbesc putin-putin spaniola cu el, insa el 99% din timp imi vorbeste in engleza.(pentru ca spune ca face multe greseli gramaticale si vrea sa-si imbunatateasca engleza). In plus, de multe ori cand imi zice o propozitie in spaniola(ceea ce repet, se intampla foarte rar), se pune imediat sa o traduca in engleza, de parca eu sigur n-am inteles ce a zis el in spaniola. Cum l-as putea convinge sa vorbeasca in spaniola cu mine? Mentionez ca imi place foarte mult aceasta limba si mi-ar placea mult sa ajung sa o vorbesc.(cat mai bine+ corect gramatical) Multumesc raspunsurilor folositoare.

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate e obsedat de lb engleza,explica i ca e mai bine pentru tine daca ati comunica in spaniola pentru ca nu te descurci cu engleza[gramatical]daca vrea sa inteleaga bine daca nu iar e bine, important e ca comunicati, ce mai conteaza limba.

| didiDia explică (pentru mona):

Hm, cam greu sa-i spun ca nu ma descurc cu engleza pentru ca stiu bine englez si eu chiar il si corectez uneori pe el cand vorbeste in engleza. Cu gramatica limbii spaniole am probleme pentru ca nu o stiu deloc.(nu am luat ore, nici n-am facut spaniola la scoala)