| AdelaElena88 a întrebat:

Buna seara TPU! Voi ce credeti despre sentimentele de nostalgie? Credeti ca e bine sa fim nostalgici din cand in cand, sau din contra asta ne poate face sa nu traim suficient in prezent? Ati avut astfel de trairi, si daca da, ce a dus la aparitia lor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine a fost benefic acest sentiment, mi se intensificase dorul ala incat am facut pe dracu-n patru ca sa dau de persoana respectiva. Si asa am facut si in alte dati si mereu a fost cu final fericit ^^

Deci cred ca e ok sa fii nostalgic atata timp cat faci si ceva sa-ti rezolvi acea stare, sa te intristezi si sa nu faci nimic e doar o pierdere de timp si un consum de energie. Sa traiesti in trecut si sa te hranesti doar din amintiri, iar este o pierdere de timp care poate duce la un dezechilibru emotional.

O amintire declansatoare si dorul a dus la aparitia starilor mele de nostalgie.

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nostalgia e determinata de suferinta,, traiam astfel de sentimente cand pierdea Arsenal si eram demoralizat complet stand dupa un meci de genul cu capul in pumni,, trebuie sa fii optimist mereu si carismatic ca sa poti uita de suferintele astea inutile.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Drimmero):

Faci ce faci, dar tot in fotbal o dai. Nț, nț!

| Drimmero a răspuns (pentru justanotheruser99):

Care e de fapt o ditamai lectia de viata si o filosofie complexa.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Drimmero):

Pe care tu esti capabil sa o înțelegi, iar mai apoi sa ne luminezi si pe noi.

| Drimmero a răspuns (pentru justanotheruser99):

Fiecare percepe dupa cum il taie bibilica, crezi ca impartasesc cu altii ideologiile mele? Sunt egoist aici/

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Drimmero):

Nț, nț, ce mai chitră!

| Drimmero a răspuns (pentru justanotheruser99):

Sa-ti dau mintea mea nu as putea!

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu te supara, dar chiar daca ai vrea sa mi-o dai nu as accepta-o. Nu înțelege greșit, esti destul de inteligent, insa imi place tărtăcuța mea, așa cu lacune. Cu timpul se completeaza ele. laughing

| T0T a răspuns:

Am avut și pentru mine e ok. Nu contează ce a dus sau ce duce.

| Mayhem666 a răspuns:

Imi place sentimentul de nostalgie, si da, am avut de multe ori acest sentiment, o amintire frumoasa ma face sa am acest sentiment si sa ma faca sa vreau sa mai traiesc inca o data acea parte de care imi aduc aminte cu drag, desi pare destul de trist ca s-a terminat.