| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, vreau sa vorbesc despre situatia financiara a Romaniei.
1. Vi se pare normal sa ne plangem ca nu avem bani de haine, mancare, vacanta, mobila si ce mai stiu eu ce?
2. De ce in Anglia, Germania, Franta etc. toata lumea care are un servici are bani cat sa isi traiasca viata linistit? ori ce fel de servici
3. De ce o persoana cu studii superioare din Romania are un slariu in jur de 2500 de lei si in Marea Britanie:
1. CEO, managerii, directorii: 1 594 de lire pe săptămână 2. Piloţii: 1 528 lire/săptămână 3. Controlorii de trafic: 1 328 lire/săptămână 4. Directorii de marketing/vânzări: 1 289 lire/săptămână 5. Avocaţii: 1 258 lire/săptămână Urmează în top medicii, chirurgii, anesteziştii. psihiatrii (63 677 lire anual), directorii de relaţii publice (60 486 lire/an), angajaţii din poliţie (şefii mai exact - 57 664 lire/an), IT-iştii (55 426/an) şi angajaţii de la ambulanţă, sistemul penitenciar, pompierii (din nou, funcţiile de conducere - 54 539/an). Şi poate vă întrebaţi care au fost cei mai prost plătiţi angajaţi din Marea Britanie în 2013: 1. vânzătorii: 269 lire săptămânal 2. ajutorii de bucătari: 262 lire/săptămână 2. angajaţii din baruri: 258 lire/săptămână 4. coafezele: 257 de lire săptămânal Salariul minim în Marea Britanie e 6, 31 lire pe oră. Asta înseamnă, pentru cineva care lucrează 8 ore pe zi, în jur de 12.000 de lire anual, brut (cam 11.000 net). Se pare că aproximativ 1.400.000 de angajaţi câştigă salariul minim pe economie, cei mai mulţi lucrează în comerţ şi industria hotelieră.

4. Nu vi se pare ca suntem pacaliti?
5. Din cate specimene de oameni am vazut in Romania mi se pare ca 60-70% suntem prosti.
6Cum vi se pare situatia Romaniei?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deoarece România este țara oamenilor lacomi si hoți, nu le ajunge lor. Germania sau Anglia sau Franta nu au hoți asa multi si mari cum este la noi, la noi se fură orice, de la mic la mare toti fură, ca să nu m ai vorbim de țigani, care ne fac de rîs pete tot, acum că nu m ai au ce fura din Romania fură din alte țări. Atît timp cît vor exista hoti si lacomi incepînd de la ăstia din guvern, care isi votează salarii uriașe, nu vom avea niciodată nimic.

| Florinel28 a răspuns:

Economia unei natiuni e un mecanism complex, care daca nu are un manager bun nu o sa fie prospera niciodata. Luand Romania in principal trebuie ca lumea sa inteleaga ca daca vede diferenta dintre Vest si Ro nu inseamna ca Ro are si capacitatea necesara de a oferi acelasi nivel de trai din mai multe motive si principalele ar fi ca Ro nu este productiva nici cat era pe vremea lui Ceasca din cauza nivelului de trai nimeni nu este suficient de motivat, Coruptia aici este unul din principalele motive ale stagnarii economiei romanesti, iar un altul este bineinteles neputinta dar si nedorinta celor care ar trebui si au dotoria de a face tara sa fie prospera. Partea si mai nasoala e ca unii siau varsat sangele in speranta unei Romanii mai bune care nu se vede deloc la orizont. Pe deasupra suntem si un popor imbatranit cu mai multi pensionari decat muncitori