| Gabigaby00999 a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa imi cititi acest roman pentru ca am mare nevoie de ajutor! Am 17 ani si sufar mult din cauza tatalui meu, la fel ca si mama. Are o atitudine foarte urata, e extrem de violent si fizic si verbal, la nervi nu se poate controla.Am stat de vorba (aproape in fiecare zi o fac) cu mama si mi-a zis ca din cauza bauturii se comporta asa.Chiar in zilele astea a facut asa un scandal de a facut-o sa planga, dar eu si bunica mea(pe care el nu o suporta deloc!) am ajutat-o sa se linisteasca.Tot scandalul a pornit din cauza insultelor lui fata de bunica.Are o ura fata de unguri si ii ponegreste, de mine nu are loc din cauza ca tin cu ea si imi petrec timpul cu ea, ca merita.Mama o iubeste foarte mult si sufera, sufera si din cauza atitudinii tatalui, care si-a pierdut prietenii din cauza asta. Se enerveaza din orice, nu suporta sa i se dea sfaturi, mai ales din partea bunicii. Dupa cum zice mama, cu toata lumea se cearta cand nu ii convine ceva si judeca foarte mult. Acum cativa ani s-a enervat foarte rau pe mine, m-a luat de un picior(ca si cum sa nu mai stau pe pat), m-a tras si am dat cu capul de marginea patului. Mama s-a speriat rau si intotdeauna imi spune sa ma feresc din calea lui cand ii asa ca poate sa ma nenoroceasca pe viata. Acum as avea nevoie de sfatul vostru. Vreau sa va spun ce mi s-a intamplat acum mai bine de o luna.Mi-am luat alt telefon si el era disperat sa i-l dau lui pe ala vechi. Evident, trebuia sa sterg tot de pe el si multe altele.Nu am avut timp deoarece am fost ocupata cu scoala.El nu m-a inteles. El voia neaparat telefonul, parca ar fi disperat dupa el.I-am zis ca i-l dau cand am timp dar degeaba! El tine ca porcul de straita aceeasi chestie! Si intr-o zi s-a dus sa isi viziteze fratii impreuna cu el luand-o si pe mama, eu ramanand acasa cu bunica. Vreau sa va spun ca pe dulapul meu era pus sub forma de bibelou cufarasul meu cu bijuterii si bratari. Cand m-am intors de la scoala nu mai erau, cufarasul fiind golit in camera de langa cea a lor. Eu, care tineam atat de mult la accesoriile acelea(ca pana acum nu le-a avut treaba) sa mi le ia, chiar am plans si am sunat-o pe mama sa vad de ce. Ea mi-a zis ca el le-a luat ca a avut si el nevoie de telefon. Cand a venit acasa i-am facut telefonul, mi-a zis ca imi da si bani ca i-l fac...dar nu mi-a mai dat accesoriile....care chiar nu erau din banii lui. Aveam printre ele si un lantisor cu steluta(si el nu le suporta nici pe alea, nu-i plac si zice ca ii ceva rau) si sa nu cumva sa-mi fi facut ceva cu el.Nici pana in momentul acesta nu mi le-a dat si imi lipsesc enorm.El a prins ura pe mine si mai multa in ultima vreme din cauza conflictului si nu pot sa vorbesc cu el din cauza aceasta, doar cu mama, sa ii spun ei sa mi le dea, dar imi e teama de raspuns. Daca nu vrea nici ea nici el? Sau daca numai el stie unde le-a pus? Daca nu vrea sa imi dea nicidecum numai lantisorul acela? Eu il vreau inapoi ca imi place si eu nu ar trebui sa ma iau dupa parerea lui gresita.Ca el e dificil si nu ma crede asta e partea a 2 a. Va rog mult de tot sa ma ajutati sa le obtin inapoi(chiar daca le e greu lor). Vreau un sfat de la voi sa imi rezolv aceasta problema. Nu vreau sa renunt la ele pentru totdeauna din cauza unui om de acest gen! Si el le ascunde bine, pana si in gaura de sarpe. Vreau sa le obtin inapoi neaparat! Nu am mai zis nimic de ele doar de teama. Va rog. Dau funda. Multumesc

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are rost să le mai ceri, nu le mai are, căci le-a amanetat sau le-a vândut prin consignație să își facă rost de bani pentru băutură. Asta te va ajuta să înveți să nu te atașezi de lucruri, care trec și vin.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Îmi pare rău de ceea ce ți se întâmplă, o soluție magică din păcate nu există.

Dar dacă ai rezistat ani buni așa, mai poți încă unul sau doi până termini școala și ești majoră și poți da la o facultate sau să te angajezi. Situația din famille ar trebui să te motiveze să înveți bine, pentru că în cazul tău școala chiar poate fi o scăpare din această situație. Eu nu aș mai întreba de lănțișor ca să nu risc să se enerveze din nou, ar trebui să lași lucrurile să meargă de la sine în privința asta, ori ți le va da el la un moment dat, ori la un moment dat îți vei permite tu să-ți iei alt lănțișor mult mai frumos, nu trebuie să te atașezi prea tare de obiecte happy

| Gabigaby00999 explică (pentru Florin9Florin9):

Da. Pricep ce vrei sa spui dar nu mi se pare corect! Is lucrurile mele, n-am inteles!? lui nu cred ca i-ar placea daca cineva ar face asa cu el. Fereasca sfantul! ar fi in stare de orice

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Gabigaby00999):

Înțeleg, nu este corect, am trecut și prin episoade de genul, dar totul e trecător și mai devreme sau mai târziu lucrurile o să fie în favoarea ta.