| Anonimgirltpu a întrebat:

Stau in chirie in Sibiu in apartament cu 2 camere si chiria costa 800 Ron. Apartamentul are mobila veche, fara termopane, aragaz si frigider vechi, baie naspa, fara parchet in camere, usa la intrare urata etc. As vrea sa ii propun proprietarei sa ne mai lase din chirie pentru ca eu consider ca apartamentul nu valoreaza 800 Ron. Am fost la unele colege acasa si au lux si tot atatia bani dau. Dar nu stiu cum sa ii spun ca sa nu se supere. Mi-e teama sa nu cumva sa zica ca de ce nu i-am zis pana acum pentru ca eu stau acolo de la 1 oct. Aveti vreo sugestie cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| Pufiskate a răspuns:

Salut!
Eu as proceda in felul urmator: in primul rand daca stiu sigur ca as gasi o chirie mai mica sau ceva mai bun in aceeasi bani, as invita gazda la o discutie. I-as spune ca am gasit ceva mai ieftin(am cautat pentru ca ma descurc greu cu banii) dar inainte sa am o discutie finala cu proprietarul respectiv as dori sa stiu daca putem negocia pretul apartamentului in care stau acum. Ne-am inteles bine si mi-ar placea sa gasim o solutie de mijloc. Daca nu va iesi rezultatul pe care tu-l astepti, asigura-te ca ai macar 1 luna la dispozitie sa pleci(ca sa ai timp sa-ti gasesti o alta chirie). Bafta!