| 38499388seby29 a întrebat:

stie careva care ste calea cea mai scurta spre romania din anglia? o alta intrebare trebuie sa mergi cu ferybotul sau este un tunel sub apa pana in franta, sau un pod?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Exista si acel tunel sub apa -Tunelul Canalului Mânecii (în engleză Channel Tunnel, "Tunelul Canalului", în franceză Tunnel sous la Manche, "Tunelul pe sub Canalul Mânecii") este un tunel feroviar submarin, lung de 50 km, care leagă vestul Franţei cu sud-estul Angliei, pe sub Canalul Mânecii.

1 răspuns:
| cristianpopa a răspuns:

Da, e un tunel pe sub apa. Cu siguranta sunt si feryboat-uri. Iar daca ai avion, e si mai rapid. Drum bun!