| 22anirolF a întrebat:

Stiti cumva unde pot gasi una din acele Photo booth la metrou in Bucuresti? As avea nevoie de o poza de tip identitate si nu mai stiu unde vazusem ceva de genul, la ce statie de metrou anume. Va multumesc tare mult daca stiti.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pozele pentru actele de identitate se fac numai la serviciile care le cer: Politie, pasapoarte samd.
Nici nu te primesc de altfel cu poze artistice, sau facute prin alta parte, ei facandu-ti-le pe loc, cand depui actele.

| Speranta12 a răspuns:

Vezi ca in astfel de photo booths ai putea lua Coronavirus de la fostii care au intrat pe-acolo. Te sfatuiesc sa te duci la o locatie unde exista fotografi sa iti faca poze profesionale. La ce iti trebuie tie, nu e scump.

| 22anirolF explică (pentru Speranta12):

Pai de ce sa iau coronavirus? Dupa logica asta nu pot lua de oriunde a stat un infectat?

| Speranta12 a răspuns (pentru 22anirolF):

Da, poti lua coronavirus de oriunde a stat un infectat. Iar Photo Booths sunt locuri mai inguste, in care nu circula bine aerul si care e posibil sa nici nu fie dezinfectate dupa fiecare client.

| 22anirolF explică (pentru Speranta12):

La cati infectati sunt... cum de nu am luat deja? laughing sau poate am si sunt asimptomatica... Doamne fereste!

| Speranta12 a răspuns (pentru 22anirolF):

Nu am de unde sa stiu eu de ce nu ai luat deja, dar daca nu intri in locuri inguste si neaerisite, pe unde s-au plimbat multi oameni, sansele de a-l lua scad.

| 22anirolF explică (pentru Speranta12):

Totusi. Stiam ca se ia in momentul in care cineva tuseste/stranuta si sar stropi pe tine, apoi tu duci mana la fata. Nu ca poti lua daca existi unde exista un infectat...

| Speranta12 a răspuns (pentru 22anirolF):

Ba da, cand un om stanuta si tuseste, acei stropi sar si pe suprafetele din jur. Deci, nu esti la curent cu informatia. In scoli si in facultati ni s-a spus despre asa ceva. Scrie chiar si in sursele oficiale. Ideea de baza e sa stai departe de locurile aglomerate, printre care si zonele de la metrou sau locurile inguste si populate de multi indivizi precum cazul photo booths. Mai citeste despre coronavirus, ca nu esti la curent.

| 22anirolF explică (pentru Speranta12):

Nu vreau sa imi opreasca viata treaba cu virusul... am chestii de facut. Da, port masca. Da, port manusi. Da, ma dezinfectez. Dar nu vreau sa o dau in paranoia si ipohondrii... dar multumesc oricum, pari bine intentionat/a.

| Speranta12 a răspuns (pentru 22anirolF):

In cazul unei pandemii, nu mai se pune vorba de paranoia si ipohondrii. Better safe than sorry. Mai bine te duci la un studio specializat in fotografie, decat un photo booth, really?

| 22anirolF explică (pentru Speranta12):

Da, pana la urma o sa fac asa. Nu imi expun mai departe parerea despre pandemie, altfel risc sa par conspirationista. Again, iti multumesc.