| carmen_8213 a întrebat:

Buna
Sunt Carmen si as vrea sa ma ajutati. Locuiesc in Spania de 11 ani impreuna cu fiul meu de Razvan care nu de mult a facut 18 ani.Problema este ca fiul meu nu se poate integra cu lumea de aici, lucru care ca ingrijoreaza foarte mult pentru ca deja el este deja de 5 ani in Spania si ar fi trebuit sa-si fi facut deja prieteni ceva ce nu mi se pare deloc normal sa nu aiba. Locuim intr-un sat mic de aproximativ 800 persoane care pentru el i se pare un iad, imi tot reproseaza ca trebuia sal fi lasat sa plece in Romania acum 2 ani ca aici nu are nici un prieten cu cine sa iasa, ca se simte singur si ca nu vrea sa mai locuiasca in sat, vrea sa se intorca in Romania unde se simte cu adevarat fericit si nu sar fi ajuns aici, dar nu cred ca este o alegere buna pentru el.Vara trecuta l-am lasat sa mearga in Romania in vacanta la bunici sa stea toata vara sa-si face de cap dar toamna cand m-am intros in tara sal aduc inapoi nu mai vroia sa se intoarca zicandumi ca vrea sa ramana acasa ca se simte fericit si ca nu duce lipsa de nimic dar eu am tot insistat sa se intoarca sa isi termine scoala si cu greu a aceptat.In ultimul timp il vad tot mai deprimat si
mai nervos, nu iese deloc din casa si imi spune ca asteapta sa termine scoala si sa plece, zicandumi pentru ca nare in cine conta cand are vreo problema ca prieteni romani doar probleme iau facut si si-au batut joc de el si de fiecare data cand se intalnesc cu el profita de el, ca exemplu sa le dea tigari sau sa-si piarda timpul cand se plictisesc dar cand ii vorba de iesiri totdeauna gasesc motive sal evite, nu ii raspund la telefon sau pleca fara el gasind scuza ca lau cautat dar nul lau gasit.Cu spanioli de aici din
sat zice ca nici cu ei nu vrea sa fie prieteni tot pentru aceleasi motive, ca intra in vorba cu el sa se rada de cum vorbeste spaniola si sa profite, cea ce lafacut sa creada ca nu mai are nevoie de prieteni.In afara satului ma refer in orasele apropiate zice ca se confrunta cu aceeasi problema, ca toata lumea il ignora si nu se poate relationa cu nimeni.Cand l-am adus inapoi din Romania era o persoana total schimba, era vesel, vb mai mult, nu mai era nervos decat cum era inainte sa plece in vacanta, dar acum il vad ca pe zice ce trece se deprima tot mai mult si se intoarce in persoana cea a fost.
Nu stiu ce as putea sa mai zic, as dori sa-l vad cu prieteni si ca se simte fericit si sa nu imi mai zica ca vrea sa plece, si intr-o buna zi sa vina acasa si sa-mi zica "Mami asta este prietena mea".
Ce as putea face sal scot din acest cerc vicios?
Multumesc pentru timpul acordat.

4 răspunsuri:
| Madalichka a răspuns:

Ori baiatul este prea pretentios, ori este deprimat, ori si-a facut o prietena in Romania (sau era pe cale sa isi faca). In orice caz, eu va sfatuiesc sa il lasati dupa scoala sa se intoarca in tara, mai ales daca are unde sta (la bunici). In plus e clar ca asta isi doreste si va va vedea ca pe un dusman daca il tineti cu forta acolo. Poate peste ani se va razgandi, dar deocamdata singura solutie este ca el sa se intoarca in Romania.
Multa sanatate va doresc.

| florinell a răspuns:

Pana la urma va rog sa ma credeti ca prietenii spanioli, intotdeauna vor rade, si il vor invata numai pe prostii, nu stiu cum e acolo unde locuiti si cum sunt oamenii, dar in Valencia spaniolii sunt rai, sunt multi drogati, care se drogheaza si pe strada, poate acolo unde sunteti dumneavoastr nu, dar aici sunt, si credeti-ma ca nu se poate imprietenii cu ei, intreadevar ca nu toata lumea e rea, dar daca lui nu ii place acolo asta e, nu se poate acomoda, limba eu am invatat-o la scoala in 2 luni la pefectie, si de mine radeau, si vorbeau urat, dar pana la urma m-am adaptat si mi-am facut cativa prieteni buni care nu sunt spanioli, dar locuiesc acolo...pacat pentru ca viata acolo e mai usoara decat in Romania, si eu sincer mas bucara sa stiu ca mama mea este asa buna cu mine si imi face toate poftele, va felicit doamna pentru ca incercati foarte mult sa ii faceti un bine fiului dumneavoastra si el nu va apreciaza, dar poate era mai bine sa il fi lasat in Romania! Numai bine, si nu va reprosati nimic dumneavoastra pentru ca pana la urma nu ii vreti decat binele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reveniti toata familia in Romania si motivati-va pentru un nou inceput.
Daca ati reusit in Spania veti reusi si in Romania. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este un prost