| Madhu a întrebat:

Sunt clasa a 9-a și sunt la filologie. Singura clasă de filologie a 9-a, restul sunt de sport. Doar câte o clasă de filo există (4 in total). Eu sunt o fire retrasă, nu sunt populară și nici restul nu sunt pentru că suntem in două schimburi si nu ne întâlnim toata scoala o dată. Se va alege consiliul elevilor și as vrea să particip. Nu o fac pentru faimă, vreau să schimb ceva în școală. Am foarte multe idei si as vrea să mă implic, să propun multe lucruri. Sunt trei funcții: președinte, vice președinte si secretar. Toate trei au drepturi egale. Trebuie realizat un poster sau o scrisoare de intenții. Cum aș putea face să atrag câte mai multe persoane? mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Colega mea de banca a fost presedinte si era o fire tacuta, dar foarte implicata in activitati, voluntariate. Cum a reusit? Nu a avut concurenta...mai candita o fata pentru postul de presedinte. I-a spus dirigintelui, iar acesta ne-a sfatuit sa o ajutam pe colega noastra cu voturi. Si-a facut un proiect frumos cu cateva idei pe care voia sa le puna in aplicare si a mers impreuna cu alti colegi pe la alte clase. A impartit fluturase cu numele ei prin scoala, a lasat si cate un poster la fiecare clasa. Cand iti faci campania sa ai niste colege/i pe langa tine. Ceilalti vor avea intrebari. De exemplu: De ce te-am vota? Ce vrei sa faci pentru scoala?
Tu sa fii pregatita sa le raspunzi, sa zambesti (chiar ajuta) si sa fii sincera. Prin stapanirea de sine si atitudinea pozitiva vei atrage simpatia celorlalti. Trebuie sa te faci cunoscuta.
Iti urez bafta! E foarte frumos faptul ca vrei sa contribui cu ceva in scoala.