| BN_Antonia_1990 a întrebat:

Sunt minora, am 15 ani si sunt nevoita sa ma intorc in Romania cu avionul, dar nu am cum sa vin insotita de un adult. Ma intrebam daca pot sa ies din Germania singura. Ma poate ajuta cineva? Am toate actele semnate de parinti si buletinul.

2 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Din Germania poți părăsi țara în rută directă (fără escală comercială) cu ajutorul unui document care atestă că părinții tăi sunt de acord să călatorești singură din localitatea germană pâna în localitatea română.
Problema este că nu știu dacă această regulă este valabilă minorilor sub 16 ani, căci pe 16 ani este valabilă.
Din România, se închiriază un om, costă între 50-80€ care se numește însoțitor dd zbor și are grijă să te urmărească în timpul zborului.

| unomoarecare7 a răspuns:

Ai 1990 in nume, ai avea 28 de ani dar ma rog. Iti poti cumpara bilet cu insotitor de bord dar costa mai mult decat biletul normal.