| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunt pe contul fratelui meu si as vrea sa va intreb ceva.Mi-a luat ceva timp sa ma conving sa fac asta fiindca nu prea le am cu "marturisirile" pe net, dar am nevoie sa stiu parerea altora.Bun, deci eram cu 2 fete(eu fiind tot fata, 14 ani) pe o banca in parc si stateam pur si simplu. Dupa cateva minute au venit 3 baieti de 15-16 ani si s-au asezat in cealalta parte a parcului.Imediat dupa asta au inceput sa strige dupa mine.Stiu ca strigau dupa mine fiindca imi spuneau "fata cu tricou albastru" sau ceva de genul.Am intors capul sa vad daca vorbesc cu mine fiindca nu cred ca eram singura cu tricou albastru din parc si unul dintre ei mi-a spus ca vorbesc cu mine. Dupa am intors capul si mi-am vazut de treaba. Dupa ce au strigat de vreo 5-6 ori una dintre fetele cu care eram a spus sa plecam.Am fost de acord si m-am ridicat. Unul dintre ei a inceput sa ma strige din nou si a spus sa vin pan' la el si atunci mi-a sarit tandara.M-am intors spre el si l-am intrebat ce...(organ feminin)..al maica-si vrea.Atunci mi-a spus ca sunt obraznica si i-am spus sa se duca ....nah.Apoi am plecat.Bine,stiu ca nu am facut bine ca l-am cam injurat doar putin la inceput dar acum ma simt eu vinovata fiindca poate ei nu vroiau decat sa glumeasca.Cand imi vin nervii spun ce gandesc.Stiu ca nu e bine sa fi asa impulsiv, dar incerc intruna sa-mi tin gura si jur ca nu pot.Nici mie nu prea-mi place tupeul asta pe care-l prind cand ma enerveaza cineva pentru ca atunci cand ma ma supara ceva, eu spun tot ce gandesc fara sa tin cont si dupa imi pare rau pentru ce i-am spus persoanei.Una dintre fetele cu care eram a spus ca ar trebui sa-mi tin gura si cealalta a zis ca am facut bine.Nu prea stiu ce sa mai cred.Stiu ca nu e bine sa fiu asa dar pur si simplu nu pot sa tac.Ce sa fac? Multumesc ca ati citit pan' la capat.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

De multe ori baieti aflati in grup sunt mai indrazneti, nu neaparat cu intentii rele.Pur si simplu vor sa para,, smecheri,, in fata celorlalti.De multe ori e suficient sa nu bagi in seama,ori cu putina indrazneala sa glumesti si tu.Dar, daca sunt sub influenta unor,, stimuli,, ori certati cu bunul simt, agresivitatea ta verbala le poate declansa reactii violente.In cazul de fata era suficienta tacerea ta, caci in ochii martorilor tu ai aparut ca agresiva.Nu poate fi nimeni sanctionat legal numai pentru ca te striga, ori face o remarca la adresa ta, dar injuriile sunt sanctionate.Cauta sa ti minte asta pe viitor.Pa.

| AtateaConditii a răspuns:

Trebuia sa vezi ce vor, daca te luau la misto ii lua-i si tu pana inceteaza si in ultima faza injuri cand vezi ca nu termina.

| Savin_Ana-Maria_1988 a răspuns:

Pai nu este bine nici sa stai "muta' dar nici sa injuri... deci le-ai putea spune cu frumosul... ceva de genu :
-lasa-ma nu vreau sa discut cu tine! sau ceva asemanator... Eu asa fac,
SuCCES!