| împreunăfacembine a întrebat:

Bună,

Sunt redactor colaborator la o redactie, dar inca nu am discutat despre banii pe care ii voi primi cu seful redactiei.

Aproximativ cat ar trebui sa cer pe articol sau cum se procedeaza?

9 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Pentru început acceptă cât primești. Pretențiile trebuie să existe când vorbim de zeci de ani de experiență.
Ține de locul ăsta, că greu se mai găsește de lucru.

| împreunăfacembine explică (pentru ancaval):

Deocamdată nu primesc nimic. Asta e problema. Era vorba că discutăm la prima convorbire despre prețul colaborării, iar eu lucrând pentru prima dată la o redacție (eu fără experiență) nu am avut idee cât să cer. Nu știam nici dacă să cer un preț pe articol sau salariu pe lună. Chestia e ca sunt doar colaborator si nu angajat la ei.

Cum sa procedez in continuare? Un sfat te rog.

| ancaval a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Aaa, nu ești angajat? Deci ai contract de colaborare? Era mai bine angajat, totuși.
Deocamdată nu primești nimic? Adică? Pe ce perioadă? Prima săptămână? Prima lună?

Acceptă cât îți dau ei, că ești începător și nu poți avea pretenții. Stai o lună, două să faci un calcul la bani și dacă nu-ți convine, sau nu iasă banu, pleci, chiar și în alt domeniu.
Eu zic că ei o să țină cont de faptul că NU ai experiență și posibil să te taxeze la bani, gen: "lasă, îi dau acolo ceva și îi ajunge", dar depinde și de șef, dacă e om, sau nu prea.
Cel mai bine, stai vreo 2 luni și vezi cât primești. Să NU stai dacă observi că NU ești apreciat, sau primești puțin.

| împreunăfacembine explică (pentru ancaval):

Dar e ceva gresit sa il intreb de plata? Gen sa stiu si eu cat voi primi sau daca voi primi ceva?

| împreunăfacembine explică (pentru împreunăfacembine):

Dar daca cer 5 lei pe articol e mult?

| ancaval a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Nu cunosc domeniul și nu știu cum se plătește.
De cât timp lucrezi acolo? Șeful nu a zis nimic de bani?
Poți întreba și tu, evident, dar dacă ți-e rușine, stai 1-2 luni maxim, să vezi ce bani primești.
Gândește-te la angajare. Musai.
Și dacă NU ești apreciat ca om, sau financiar, pleci urgent. De ce? Că o să profite.

| împreunăfacembine explică (pentru ancaval):

Ideea e ca sunt colaborator deoarece redactia este la o distanta mare de mine intr-un alt judet (undeva la 200 sau mai bine de km de mine) iar pe langa asta eu sunt elev. Am implinit varsta de 18 ani si inca mai am un an de liceu.

Cum am mai zis, la prima mea convorbire seful redactiei trebuia sa vorbim despre pretul colaborarii, dar eu nu am avut o idee cat sa cer si asa de atunci nu am mai discutat nimic despre asta. Am inceput in urma cu 5 zile.

| împreunăfacembine explică (pentru împreunăfacembine):

Ideea este ca nu mi-as dori nici sa lucrez la ei ca angajat cu toate ca mi-au facut aceasta oferta, deoarece vara aceasta urmeaza sa ma angajez (saptamana viitoare) unde voi fi platit mai bine.

Iar aici as dori sa raman mai mult pentru a ma dezvolta si a dobandi mai multa experienta in acest domeniu dosr ca pe langa asta as fi mai mandru de mine daca as fi si platit pentru ceea ce fac (chiar si cu o suma mai mica).

| ancaval a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Dacă e o firmă serioasă, sigur vei fi plătit.