| kta_6466 a întrebat:

Buna sunt studenta la facultatea de Drept si Administratie Publica, in primul semestru am dat examen la Drept Civil Parte Generala, iar in al 2-lea la Drept Civil Persoane, examenul din semestrul 1 l-am picat iar cel din semestrul 2 l-am luat, mai putin trebuie sa imi dau restanta la examenul din primul semestru, Intrebarea mea este pentru persoanele care sunt la Drept, Ce sa aprofundez din partea Generala? Ce sa invat mai mult? principiile dreptului civil? aplicarea legii civile? etc
Va multumesc din suflet daca ma ajutati! Dau fundita happy

4 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

Daca doresti sa te instruiesti cu adevarat stii ce ai de facut!
Bafta!

| rosto a răspuns:

Pai cum naiba, ce intrebare... Eu stiu ca se invata tot, eu cel putin asa ma straduiam. Bine, nu la Drept, acolo nu stiu cum e, dar cred ca daca ai fost pe la facultate stii exact ce e mai important si doar trebuie sa citesti o data materia si e suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai ai vreme, te sfatuiesc sa inveti, cu prioritate, sintaxa limbii romane deoarece exprimarea ta lasa mult de dorit pentru un student care este cel putin in anul II la drept.
In ce priveste aprofundarea unora sau altora dintre capitolele materiei de examen, ma abtin deocamdata sa-ti dau vreun sfat; poate cu alta ocazie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricine mi-ar fi cerut, eram gata sa jur ca vei reusi sa-mi "smulgi" cel mai bun sfat pe care ar trebui sa-l urmezi: lasa-te de urgent de facultatea asta si cauta-ti alta potrivivita! Daca prin absurd vei reusi sa absolvi totusi facultatea de drept, sa nu uiti ca unica ta sansa in cariera este sa devii procuror dar numai in cazul reinstaurarii regimului comunist in Romania. In alte conditii ori in alte posturi din acest domeniu, caracterul si stupiditatea iti vor aduce mari dezamagiri; parerea... nu e doar a mea ci si a altora (se vede din avion).