| Burcea_Roxana_2000 a întrebat:

Știu ca nu este locul potrivit pentru asta dar am o întrebare și as dori un răspuns. Acum câteva zile am primit nota 3 pentru faptul ca nu am avut caietul în geanta. Nu am fost ascultă, pur și simplu am primit nota 3. În împrejurimile în care nu l-am uitată niciodată. Vreu sa știu dacă ăsta este legal sau intra în categoria abuzuri.

3 răspunsuri:
| Raniaa a răspuns:

Clar, are ceva cu tine.
Mergi la CEDO direct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorul te poate nota pentru orice doreste.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se scrie in împrejurimile asa cum ai scris tu, ci in împrejurările date in contextul in care, suna mai bine daca formulai intrebarea, asa cum ti s-a raspuns deja profesorul are dreptul sa dea nota care o considera el/ea, asa ca despre ce abuzuri vorbim? Tu ai gresit ca ai uitat caietul acasa, profesorii si in anii 80 daca prindea un elev cu tema nefacută îi dădea 2 din start, fara sa mai stea la discutii, si pe vremea aceea se faceau abuzuri? Trăim acum niste timpuri in care se pare ca toti fac abuzuri, dar tu nu abuzezi cu nimic? De ce te duci la scoală? Sa stai pe telefon? Stai domne acasa atunci cu telefonul pe picioare si gata, numai face nimeni abuzuri cu tine, acum tu ce ai vrea, sa reclami profesorul la politie? Ca ti a pus nota 3? Daca tu te pregateai acasa invatai clar nu lasa-i caietul acasa, dar ce ai zis tu, mă prefac ca l am uitat acasa o mint pe profesoară, ca sigur ea mă va crede, e uite ca nu a mers, profesorii nu au nimic cu voi daca invatati, dar daca nu inveti cum sa i ti dea note mari? Pe ce. Ca si la serviciu, daca nu te trezesti dimineata să ajungi la program i ti taie șeful din salariu, si a cui e vina? A lui? A facut el abuzuri? Sau esti tu puturoasă si nu te trezesti dimineata, clar tu esti vinovată. Deci nu ai cum sa dovedesti ca e abuz din partea profesorilor niciodata. Daca tu te pregatea i aveai tema facuta si tot i ti punea 3 atunci era altceva, se schimba situatia, puteai veni sa zici da mă are ceva cu mine i mi pune 3 desii eu meritam 9, sau 10, dar asa cand tu esti bîtă mai ai si pretentii? La note mari? Rușine.