| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU

1. Care este diferenta dintr-un T.I.R si camion? Le cam confund
2.Cum o cheama pe fata din Nothing Gone Change I love you Gleen Mederios?

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Tiru e format din 2 unitati sau 3 in europa (cap tractor cu semiremorca). In america latina sau USA poate fi format din 50 de remorci sau mai multe. In realitate nu se zice tir, un prost a inventat denumirea asta pentru vehicule articulare sau autotrenuri cum se zic - tir insemnand transport international (era o placa albastra cu literele albe TIR) se folosea pe vremuri cand se faceau curse internationale ca sa vada vamesii ca iese din tara acel vehicul. Unii le zic camioane pentru ca e un camion dar de obicei autotren e cel mai indicat. Camionul e format de 1 singura bucata sasiu cu motor cabina si prelata sau plataforma de incarcat container, bascula etc. La 2º intrebare cauta in google.