| Vreausapot a întrebat:

Acum câteva zile am avut o nefericire când mi s-a livrat comanda de pe net. Omu era de la fân curier și m-a călcat pe nervi/era sa mor din cauza lui.
Treaba sta așa. El m-a sunat sa-mi zica ca va ajunge in 10 minute și ciudat a fost ca m-a întrebat unde locuiesc. Din câte stiu adresa scrie pe pachet. I-am zis sa se uite și a început să ma ia ca nu e exactă și nu stiu ce chestii. În plus el era în cealaltă parte a orașului. Cum naiba sa ma întrebe unde locuiesc când el are adresa mea? Dacă caut pe Google imi da locația exactă. Trecând mai departe el a început să-mi vorbească pe un ton iritat și i-am închis. 10 minute înainte și el mergea cu avariile pe strada cu 20km pe oră. După a oprit și m-a întrebat "da tu nu stii sa faci cu mâna? ". Aici deja nu am mai vorbit deloc cu el. Și da. Chiar era sa ma omoare. A oprit masina in mijlocul străzii și era ora de vârf atunci. Era sa dea un TIR în mine. I-am dat banii și a plecat.
Mentionez ca era același bărbat care imi mai livrase ceva cu o săptămână în urma.
Ce credeti de serviciul acesta de livrare? Dacă depuneam plângere rezolvam ceva?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Reclamatie, nu e normal ce s-a intamplat.

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, rezolvi. Curierii de la firmele private au obligatia sa iti aducă coletul până la ușa apartamentului (nu doar până la intrarea in bloc), ori până la poarta casei. Au muncă de teren, deci au datoria să și-o facă. Transportul e plătit tot de tine!
Nu trebuia să te lași manipulat/convins să vă întâlniți in stradă, pentru a-ți fi înmânat coletul, doar ca să-i ușurezi lui munca. Pregătești suma exactă din timp, ca să nu fie nevoit să îți dea restul. Fiindcă, cei mai multi dintre ei pretind că nu au să dea rest, cu scopul de a-i reține.
Da, dacă îi vei face o reclamație scrisă la firmă (soliciti nr. de inregistrare), tipul își poate pierde locul de muncă, mai ales, dacă impotriva lui au mai fost făcute și alte reclamatii.
Nu-i târziu nici acum, dacă vrei să depui o reclamație.
Nu i-ai inregistrat mesajul/convorbirile telefonice? Sunt aplicatii speciale care fac acest lucru (ex.Call Recorder, Total Recall etc). Trebuie să îți amintesti data și ora când ai primit coletul (daca ai retinut si nr de inmatriculare al mașinii ar fi si mai bine).