| Raresu1 a întrebat:

Buna TPU,

Ajutor! Scuze ca revin din nou cu acest subiect, dar simt ca nu mai pot. Imi vine sa mor. Stiu ca nu pare o problema adevarata, dar nu mai rezist, ma sting pe interior... usor, usor.

Regret ca am cumparat un apartament, mai ales in perioada asta.
Sa zicem ca nu mai conteaza trecutul, nu se mai poate schimba nimic, l-am ales ca... nu aveam altceva, desi poate aveam. Dar puteam sa nu aleg. Dar asta s-a intamplat si acum trebuie sa traiesc aici. Nu pot da inapoi.

Dar nu pot, desi trec de un sfert de viata de om, plang... si recunosc ca de 2 saptamani plang in fiecare seara. Nu imi place acum, imi este dor de locatia unde stateam in chirie, fara obligatii. Ma roade si ma doare pe interior de nu mai pot. Simt ca vreau sa mor si sa se termine o data cu tot. Dar nu pot sa mor, ca sunt prea las si nu pot sa las pe altii sa traga dupa, pentru prostia mea.

Toata lumea imi zice ca e bine si ma sustine, dar nimic nu ma ajuta. Nici psihologul.

Totul pare vechi, trebuia sa ma uit mai bine. Mai este si galagie noaptea de la strada, mai pocnesc si caloriferele noaptea. Nu pot sa o vand acum, am dat atatia bani, si ai mei au dat, si am facut si credit la banca.

Cumva trebuie sa invat sa traiesc aici o perioada. Dar nu pot. Nu vreau sa zic ca sfaturile nu o sa ma ajute, dar nu imi fac sperante, pentru ca stiu ca totul tine de mine. Dar NU POT.

Ce sfaturi bune imi dati?

Va multumesc!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce te preste sa vinzi / inchiriezi?

| Raresu1 explică (pentru suntserios):

Probabil banii. Si sa il inchiriez... eu unde sa stau? Iar in chirie? Bani de avans sa cumpar nu am. Si acum... peste 5-10 ani pana achit creditul, imi vine rau.

Nu am scapare. Doar sa accept situatia sau sa stau aici si sa vad peste 5 ani ce fac, cat mai strang cu ai mei, poate iau altceva. Dar sunt atatia ani.

Ce vreau eu sa spun, este ca solutie de mijloc, nu este. Si nu vreau sa raspundeti in sensul negativ sau descurajator.

Ma simt mizerabil oricum, deplorabil, demn de mila ca fac asa. Am stricat zilele tuturor din jurul meu, pentru ca ma plang de acest lucru.

Dvs cum lucrati, ce faceti, ce povesti de viata cunoasteti care ar putea sa ma ajute? sad

| suntserios a răspuns (pentru Raresu1):

Si sa il inchiriez... eu unde sa stau? Iar in chirie?

Pai nu tu ai scris ca iti placea in chirie.

In ziua de azi investiția imobiliara e cel mai bun lucru in care iti poti baga banii... Nu am auzit pe nimeni sa plângă ca a făcut o investitie imobiliara

| Raresu1 explică (pentru suntserios):

Asa pare insa ma tem de faptul ca nu imi place acum, si peste ani o sa se devalorizeze, pentru ca este un imobil oarecum vechi.

Daca puteti va rog sa imi cititi si cealalta intrebare, unde am spus despre asta:
https://www.tpu.ro/......scurajati/

Va multumesc mult.

| Catrice a răspuns:

Ce ți-e și cu copii ăștia...

| Raresu1 explică (pentru Catrice):

Iti multumesc pentru aceat raspuns total util. Si evententual pentru urmatorul... care o sa fie la fel.

| Catrice a răspuns (pentru Raresu1):

Ideea era sa te maturizezi.
Of of ce ți-e și cu copii astia crescuți în puf de vor totul de-a gata.

| LoveSleep a răspuns:

Și ce vrei de la noi?
Din câte vad ai o căruță de drame. Scapi de una, vine alta.
Eu zic sa continui sa mergi la psiholog și sa lucrezi la partea asta care te face sa te stresezi pentru orice.

Dă-l în chirie cu și tu mută-te altundeva în chirie unde plătești cu 50 de euro mai puțin și ai ieșit pe plus.
Gata drama.