| Ioanamaria45 a întrebat:

Buna TPU,
Am aflat astăzi da am deviație de septum pe stânga și eram curioasa dacă și in România se pot face acele operații pe gratis? Și dacă nasul arată estetic mai bine după?
Nu as vrea sa ma operez, însă eram curioasa și voiam sa ma informez de la cei care au trecut prin aceasta procedura

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| VoidEternal a răspuns:

Depinde cat de grava e deviatia. Daca mergi la medicul de familie și apoi te trimite la un specialist, da atunci operația se poate deconta prin casa de asigurări de sănătate, atâta timp cât mergi la un spital de stat pentru intervenție.
Cum ziceam, daca deviatia e mare atunci și nasul o să arate mai ok, dar în esență, septoplastia are unicul scop de a îți îndrepta septul. Operația estetică la nas se numește rinoplastie.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu recomand sa faci fara sa dai spaga.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Cel mai probabil nu mai este de actualitate problema asta, dar doar cu putine minute in urma am descoperit aceasta intrebare, navigand pe acest forum.

Pe mine m-a ajutat in aceasta privinta terapia complementara BOWEN.
NU am facut operatie.

Aveam deviatie de sept (probabil din cauza poilipilor nazali pe care in trecut i-am avut) si medicii ORL care m-au consultat mi-au spus pe rand ca singura posibilitate de a scapa de problema deviatiei de sept este operatia.

Dar, am vazut un documentar medical la televizor despre terapia bowen, care nu are efecte secundare si am apelat si eu la aceasta terapie.

Se face o data pe saptamana, pana nu demult costa 35 lei de o sedinta, acum costa 40 de lei si dureaza o ora.

Marti imi facea doamna doctor sedinta de terapie bowen (denumita asa dupa numele inventatorului ei), iar sambata simteam ca un fel de energie in zona nasului, care imi muta septul. Si in putine saptamani, nu m-am mai confruntat cu aceasta problema. Am scapat si de sinuzita cu aceasta terapie.

Cu aceasta terapie, mi-a fost reglat si ciclul menstrual, ceea ce nu a reusit sa faca medicul ginecolog cu acele chimicale prescrise.

Daca vrei detalii despre aceasta terapie, este suficent un singur site (unul dar bun): www.bowtech.ro

La sectiunea MARTURII, apar in ordine alfabetica bolile tratate cu ajutorul acestei terapii minune, insotite de testimoniale ale pacientilor care au beneficiat de aceasta terapie.

Poate iti va folosi fie tie, fie cuiva din familia ta sau dintre prietenii tai aceasta informatie.