| irinas3 a întrebat:

Bună, TPU!
Am ajuns prima oară în cabinetul psihologului în urmă cu 6 luni din cauza unor atacuri de panică, dar intre timp s-au mai descoperit și alte probleme.
Faza e că în afară de faptul că în timpul ăsta s-au mai rărit atacurile și nu mai e aceeași intensitate, in rest nu mi se pare că am avansat în vreun fel. În plus, simt că nu prea pot să vorbesc despre unele lucruri; nu că ar fi de vină psihologul respectiv, dacă m-aș duce la altul tot la fel ar fi. Mi-e frică să spun unele lucruri despre mine și știu că nu ajută. Sunt și minoră și cu toate că nu le spune părinților tot ce se întâmplă tot simt că nu mă pot deschide, eu oricum fiind o fire mai secretoasă. Și mi se pare că în ultimul timp mă simt mai rău decât înainte pe partea de gestionare a emoțiilor, nereferindu-mă aici la atacuri de panică.
Ar trebui să renunț la terapie dacă în jumătate de an simt că nu s-au schimbat așa multe?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Teo29 a răspuns:

Nu, nu ar trebui sa renunti la terapie. Du-te si incearca si la alt psiholog, sau daca mergi la un barbat acum, incearca la o doamna sau invers, daca mergi la o doamna, mergi la un barbat psiholog.

Cauta pe cineva competent, te va ajuta sa te deschizi total. Altfel pierzi timpul si banii de pomana.

Nu amana sa te deschizi si sa cauti solutia cea mai buna la problemele tale.

Cu cat amani, cu atat se agraveaza si iti va fi si mai greu sa mergi pe drumul cel bun dupa.

Fa pasi mici, incepe sa discuti putin din cele ce le-ai tinut secret si cauta persoana potrivita in fata careia sa te deschizi si sa te folosesti de sfatul acesteia.

Toate cele bune happy

| irinas3 explică (pentru Teo29):

Mulțumesc mult!

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu,nu ar trebui să renunți la terapie. Ideea nu e sa te schimbi,ci sa te dezvolti,sa infrunti frica si sa ti descoperi partea aia din tine, care e mai puțin secretoasa. Secretele nu aduc întotdeauna bine in viata. Cat despre psiholog, iti spun ca este cat se poate de dezinteresat in a povesti cu ai tai. Interesul lui profesional este sa te consilieze, nu sa informeze. Nu este jurnalist, e psiholog iar ca om intelege ce inseamna discreția in intimitate.
Atacurile de panica ascuns si o tulburare mintală numita anxietate care trebuie tratată medicamentos odată cu psihoterapia pentru a te ajuta. Consulta un psihiatru pentru copii!