| anonim_4396 a întrebat:

Am de facut pentru scoala impreuna cu niste colegi o sceneta despre familia traditionala si familia moderna. Trebuie sa scriem un scenariu si sa il prezentam in fata clasei cu decor,costume, machiaj. Problema este ca nu avem nici o idee despre ce am putea scrie. Aveti voi vreo idee pentru scenariu?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am gandit inainte sa-si raspund concret:fie sa te intreb ce vastra ai, fie pur si simplu sa "arunc o privire" peste "Profilul tau" tupistic happy. Pana la urma am ales a doua varianta, si afland din intrebarile tale ca esti in clasa a 9 a la liceu m-am gandit ca esti totusi capabila sa intelegi o ironie la vastra ta de 15-16 ani(sori) happy
Raspunsul intebarilor tale (potrivit ultimilor "scandaluri" sau "polemici" aparute pe meleagurile Romaniei si dezbatute cu mare intensitate la tv, si in Parlament), sceneta voastra poate arata asfel(ati spus ca participati la sceneta mai multi colegi...in fine pentru aceasta sceneta aveti nevoie sa fiti cel putin 8 voluntari, adica:familia traditionala:un barbat si o femeie(cu precizarea ca imbracintea poate fi un costum popular traditional si niciunul dintre membrii nu poseda smartphonuri sau alte "tehologii moderne"...)
2.fam.moderna sot +sotie (niciunora nu
le lipseste sursele de comunicare moderna)
3.casatoria intre "soti"(o sa aveti nevoie de 2 baieti si 2 fete, voluntari pentru a juca rolul "sotiilor" ....si daca se poate si de un Remus Cernea care sa oficializeze casatoriile.

E doar ironie pura, nu trebuie sa ma iei prea in serios(adica aproape deloc) : ), dar poti folosi totusi raspunsul meu pentru inspiratie happy!

Mult succes cu proiectul!happy
Bafta!

| Sorryeees a răspuns:

Deci trebuie neaparat sa citesti asta.Fa despre colindat. Familia traditionala va asculta muzica, vor fi bucate alese, copiii vor colinda si vor fi toti imbracati in costume traditionale. Familia moderna va sta la televizor/laptop/pc/telefon etc vor manca tot felul de prostii gen fast food si altele si cand o sa se duca copiii la colindat se vor duce pentru bani sau nu se vor duce de loc