| Thrimbor a întrebat:

am gasit asta pe wikipeida : "Universul are în compunerea sa materia vizibilă (galaxii, stele, planete, asteroizi, praf) care reprezintă cca 10 % din masa totală a sa precum și materia întunecată și energia întunecată care ar reprezenta cca 90% din masa universului."Aceasta afirmatie inseamna ca s-a aflat masa totala a universurlui? Daca da, inseamna ca s-a descoperit si granita universului.Deci de fapt ce credeti ca s-ar afla in afara universului? Universuri paralele, o lume care nici nu ne-o putem imagina? S-ar putea... Poate este universul o micro particula dintr-o alta lume? "Materie vizibila" Inseamna ca poate exista o anume materie invizibila.Cum acceptati aceste afirmatii?

1 răspuns:
| itsokdude a răspuns:

Parerea mea este ca nu vom afla niciodata. Nu sunt un negativist sau un nepasator, de multe ori m-am intrebat, dar atata timp cat nu stim 100% ca omul a ajuns pe luna (in ciuda spuselor din massmedia) nu cred ca cineva poate dovedi o limita a universului printr-o dovata pratica si nu teoretica. Poate fi si cum spui, poate universul este doar o particula dintr-un alt univers, oricum eu accept conceptul de divinitate si resping teoria maimutei, deci ma gandesc ca la un moment dat daca e dat sa fie, o sa aflam tot. ( e parerea mea personala) Interesanta intrebarea ta. big grin