| Sunflower1503 a întrebat:

Buna TPU... Am nevoie de niste sfaturi in legătură cu socializarea cu alte persoane. Am 16 ani și nici macar un prieten. Uneori vreau sa vorbesc cu cineva de vârsta mea, dar nu pot pentru că nu am cu cine. Sora mea e mica și nu gândește ca mine. Am incercat sa îmi fac prieteni, am vorbit cu colegii, dar ei nu mă accepta și nu mă vor in preajma lor. Rad de mine, mă iau în bataie de joc și în niciun caz nu îmi scriu, decât când vor ceva de la mine. Am incercat să mă schimb, am crezut că se poarta așa deoarece sunt prea buna și timida, dar când mi-am schimbat modul în care mă îmbrac și vorbesc, au ras că,, uite ce rebela ee,,. Prietena mea, in ghilimele, se folosește de mine, pentru că nici cu ea nu vorbesc colegii de clasă, dar ea are o mulțime de prieteni pe net și în altă clasă, dar cu mine nici ei nu vb. Daca scriu cuiva necunoscut pe net îmi dă seen. Eu cred că am un blestem, serios. Adulții se poarta la fel cu mine. Eu sunt sensibila. Recunosc că atunci când nu sunt acasă, am o voce ciudata.
Ideea e că vreau sfaturi, de genu ce sa ii scriu unei persoane necunoscute pe net sau daca vad un băiat pe hol, cum merg la el sa vb și ce să îi spun?
Cum sa mă îmbrac? Am parul ciufulit deși îl spăl, eu nu mă machiez. Vreau sa merg la coafor și să îmi fac șuvițe, dar sigur colegii își vor bate joc in continuare.
Niciodată nu am avut un prieten sau o prietena. Nu vreau iubit, doar persoane care sa tina la mine. Vad colegele cum se îmbrățișează după vacanța, dar le mine nimeni. Prietena asta a mea, când îi scriu ceva, trece peste și zice ea altceva sau zice lasă mă acum sau daca îi scriu că mă simt rău îmi dă seen. Daca ea îmi zice că se simte rău, o ajut cat pot. La școală nu mă lăsa să vb cu nimeni, nu că e după ea dar daca vb cu cineva începe să mă strige sa ma tragă și persoana cu care vb pleacă. Și eu mă folosesc într-un fel de ea, ptc daca o las nu mai am pe nimeni. Mai e o fata timida in clasa, dar vad că ei îi pun comentarii la postări, o cheamă cu ei, eu nu merg, ptc nu mă cheamă, mă ignora...
CE SA FAAAAAC? broken heart(((((
Va rog sa nu îmi scrieți și voi că eu sunt o proasta, că îmi ajunge, nu vreau sa vad că și aici toți rad de mine. Ajutați-mă cumva. Am fost la psiholog, dar degeaba.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Din pacate vad ca ai o stima de sine foarte scazuta, ceea ce iti poate afecta chiar si modul in care socializezi cu ceilalti.Ok, colegii rad de tine ceea ce e putin trist, pentru ca daca si de ei ar rade cineva nu stiu cum s-ar simti.Rad de tine pentru ca simt nevoia sa aiba o victima si tu esti perfecta pentru ca esti timida.Insa nu e o problema.Depinde si de oameni.In primul rand, eu cred ca prietena ta e un tip de prieten toxic.Indiferent ca e singura ta prietena eu zic sa renunti la ea.Incearca sa faci o activitate extrascolara si sa cauti acolo prieteni.Pentru ca dintr-o pasiune comuna poti lega prietenii.Nu incerca cu colegii de clasa daca vezi ca nu te plac si esti obiectul glumelor lor. Tine o relatie colegiala si atat.Vezi daa se organizeaza cursuri si la tine in scoala(poate iti poti face prieteni noi). Iesi in lume, socializeaza pe cat se poate chiar si cu sora ta desi e mai mica. Si cel mai important...creste-ti stima de sine.Vei vedea ca daca te vei respecta mai mult si daca te vei accepta, vei fi mai deschisa fata de ceilalti.Mult succes! happy

11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă ai fost la psiholog și nu ai obținut rezultate,înseamnă că e cazul sa consulti un psihiatru pentru adolescenți. Tu nu esti timida, esti sociofoba, e o diferenta. Iti este teama sa socializezi si din cate vad, pari foarte afectată de parerea noastra si asta intr-un sens negativ. Nu e sensibilitate, ci boala fiindca la tine se acumuleaza si toate astea iti fac rau. Cu medicatie, vei deveni mai sociabilă.

| Dismally a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ignori colegii rautaciosi si sa-ti cauti prieteni in alta parte. Cel mai usor este pe internet si aici ar trebui sa incepi. Cauta persoane cu care ai ceva in comun, indiferent ce - poate fi un gen de muzica pe care il ascultati, o carte sau un film care v-a placut, un hobby comun, o problema similara etc. Intra in vorba cu acele persoane si nu abandona: daca prima persoana abordata te ignora cauta alta, daca a doua iti vorbeste urat continua sa cauti, intr-un final vei gasi si o persoana compatibila cu tine.
Cum te imbraci si cum iti aranjezi parul nu conteaza, aspectul fizic nu este important intr-o relatie de prietenie.

| Sunflower1503 explică (pentru Dismally):

Pai, sa zicem că vreau sa vb pe insta cu o fata sau un băiat pe care nu ii cunosc. Scriu, salut! Îmi scrie și el/ea salut! După ce îi scriu?
Când am întrebat o pe prietena mea ce sa se scriu, ptc ea îi scrie oricui, nu a vrut să mă ajute prea mult, tot schimba subiectul și când îl aduceam in discuție zicea sa o las in pace.

| Dismally a răspuns (pentru Sunflower1503):

De asta e bine sa gasesti pe cineva cu care ai anumite lucruri in comun. Incepi cu un dialog banal: ce faci? am vazut ca iti place filmul x, sau ca ai probleme cu x... Nu stiu, depinde ce ai in comun cu acea persoana. Trebuia sa exersezi putin.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Sunflower1503):

Poți să te uit la penultima mea întrebare unde răspunsul cu funda zic eu că ar fi unul care te-ar ajuta.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu am nici un motiv sa te judec, pot spune că și eu trec prin ce treci tu, sincer tu nu ai nevoie de ei la fel cum nici ei nu prea u nevoie de tine, e și vina ta că accepți sa le faci favoruri cu toate că nu merită, încearcă să nu mai stai cu colegii in clasă pe timpul pauzei pentru că ție îți faci un rău dacă stai acolo și ii suporți.
De ce nu te-ai mutat de la liceu? știu că acum ești probabil a 11-a dar îmi imaginez că pentru tine e un chin sa stai acolo și nu trebuie să suporți asta pentru nimeni.
Poți să fi cine vrei tu sa fi,nu incerca sa copiezi pe alții,evita oameni falși,trebuie sa fi indiferenta de alții fiindcă tu nu ai nevoie de alții, tu ai putea avea multe dar nu trebuie sa ii lași să te deruteze, o sa ai multi oameni în jurul tău care o sa îți fie sprijin, dracu' nu e chiar așa negru, va veni și vremea ta și nu vei mai fi nevoita să asculți de alții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot spune că te înțeleg destul de bine deoarece și eu am trecut prin asta. Eram timida și foarte sensibila.Colegii erau foarte invidioși pe mine pentru că aveam note bune și căutau orice motiv să-mi strice ziua. Mă amenințau câteodata ca ma bat daca nu fac anumite lucruri. Ei nu m-au cunoscut cu adevarat, nu mi-au dat ocazia sa le arat cine sunt. Am fost foarte curajoasa în acele momente. Orice ar fi nu le da satisfactia sa te raneasca.„Prietenii" se foloseau de mine pentru teme. Le-am ignorat răutațile... Partea proasta a fost atunci cand am ajuns la liceu.Ma simteam incapabila sa-mi fac prieteni. (Sunt foarte diferita fata de majoritatea adolescentilor.)Am învatat ca e mult mai bine sa-i spui unei persoane ce te supara, decat sa lasi sa treaca timpul. Prietenii adevarati te vor intelege si iti vor ramane alaturi. Eu ma gandeam să nu spun nimic ca sa nu ranesc, dar am ajuns sa fiu ranita.
Ai incredere in tine și mai mult curaj, restul vin de la sine.

| Sunflower1503 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! Acum in ce clasa ești și ești la fel de timida?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sunflower1503):

Sunt în clasa a 9-a. Acum îmi este mai ușor sa discut cu colegii.De timiditate nu poți scăpa, dar o poți controla.

| Karol1877 a răspuns:

Singuratatea e o alegere buna, vei gandi cu propria minte si te vei contura singura dupa tiparele aspiratiilor tale. Sa stii ca oamenii nu sunt asa prietenosi, nici pe departe, sunt chiar niste animale, doar ca rationale si care isi cunosc moartea.

| Georgexyz99 a răspuns:

Daca vrei, da-mi mesaj in privat si eu te pot ajuta