| James_Lara_1993 a întrebat:

Am o intrebare. Poti castiga bani daca ai blog? Daca da, cum? cum poti castiga bani? Cati poti castiga? Si in functie de ce ii poti castiga? Cam ce ar trebui sa faci?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,foarte putin castigi ceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti scoate bani din blog prin publicitate

principala metoda e un parteneriat cu google adsense dar ai si posibilitatea unor parteneriate directe cu cei ce doresc publicitate. Mai exista si varianta afilierii si castigare procent din vanzari.

suma e direct proportionala cu cat de mare si cat de targetat e traficul. Oricum pentru un blog mediu ca si trafic nu cred ca scoti mai multe de 30-40$ pe luna si prinb blog mediu ma refer la macar 2-3000 de vizite unice pe zi.

Ce ar trebui sa faci? Eee aici e marea problema, trebui sa ajungi sa ai un trafic mare, macar 1-2000 de vizite unice zilnic pentru cativa banuti, iar aceste vizite le obtii dupa 1-2 ani de multa munca profesionista de SEO

| colonelumorteni a răspuns:

Am avut un site e tot blog indiferent ce e pe el.Ideea importanta e ca oamenii sa intre pe el si sa dea click pe reclamele puse de google adsense.Se insereaza un cod css copiat din contul adsense si se pune la tine pe site.Acel cod este de fapt reclama pentru care google adsense te plateste.Ideea banilor din pacate nu este valoarea continutului tau sad Este vorba doar despre un site gol dar ccesat de foarte multe persoane care nu folosesc addblock si care te poate viziona pe tine ca gatesti in bucatarie pe un singur video plin cu reclame la fiecare 10 secunde.Ca sa castigi bani trebuie ca fiecare persoana care intra pe site si pe clipul tau sa aiba rabdare ca reclama de 5 secunde sa treaca.Asta se poate face oriunde doar ca in afara site-urilor adsense nu doreste pur si simplu sa plaseze reclame platite per click..Trebuie sa fie ori site ori canal de Youtube.Dar crede-ma ca e foarte greu...Doar voiam sa stii ca nu ai nevoie de un continut anume pe site. Poate sa fie si gol dupa ce ai cumparat host-ul/site-ul singurul lucru pentru care trebuie sa te rogi ca sa creasca venitul de pe adsense este sa ai cat mai multe persoane care intra pe site-ul tau si sa-ti vada clipurile/pozele etc.Asa fac si cei de la Pro.tv etc alte posturi.Au cumparat site si asteapta ca noi sa ne uitam la videoclipuri.e trist

| colonelumorteni a răspuns:

Majoritatea siteuri-lor au reclame mascate in continut.Sunt niste chestii cu care poti pacalii dar e mai greu.De exemplu tu dac oferi bania celor persoane pentyrua se juca un mini joculet de nspe mii de ori la fiecare 30 de secunde poti intr-un fel pacalii acea persoan ca sa dea click pe reclama ta de la adsense dar trebuie sa-i dai si lui niste bani ca altfel nu mai intra.Multi fac asa ofera bani pentru cateva click-uri dar muncesti mult si iei putin.Intotdeauna adminul ia mai mult si tie iti da 1%...

| colonelumorteni a răspuns:

Fa-ti blogul daca nu ai renuntat la el si site-ul o sa-ti arate accesarile daca e in sus graficul inseamna ca lumea intra si poti pune reclama de la adsense dar daca e in jos...o pui degeaba sad

| James_Lara_1993 explică:

Multumesc! happy