| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.
Azi, la scoala, doamna profesoara de germana a trebuit sa fie supraveghetoare la examen la clasa a sasea si doamna bibliotecara a inlocuit-o. Eram in ora de germana si aveam nevoie la baie. Mi-am cerut voie sa plec si mi-a fost permis. Am dat sa plec, insa cand eram pe la 3 metri fata de usa, am auzit-o pe colega mea spunand: "Stai, asteapta-ma, ca vin si eu!", m-am uitat la doamna biblioteca si dumneaei nu a schitat nimic pe chip...Ok, l-am luat ca pe un "Da, du-te!". Am iesit pe usa si am vrut sa plec inainte la baie, cand am auzit de dupa usa, din clasa, vocea colegei mele:"Doamna, ma duc dupa colega mea!" si atat. Asa ca am vrut sa o astept la usa ca sa nu se supere ca am plecat inainte. Am stat cam 1 minut si am vazut ca nu mai vine, asa ca am dat sa plec la baie. In momentul acela a iesit doamna bilbiotecara, m-a luat de mana si m-a impins in clasa :"Nerusinato! De ce nu ai plecat la baie? Trebuia sa o astepti pe colega ta, nu?". Eram buimacita de-a dreptul si nu am avut timp decat sa spun :"Ma duceam la baie..." la care bibliotecara a replicat: "Cu colega ta, nu? Vrei s ao chem pe directoare? Uite acum mergem la ea! Imediat!" si in acel moment a intrat direactoarea: "Cine? Am auzit ca eram dincolo? Care e?" Si bilbiotecara i-a spus directoarei ce s-a intamplat, la care directoarea :"Daca vreti s amergeti la baie, pe rand." Si m-am dus la baie.
Ideea e ca in scoala noastra mai sunt care fumeaza si toate cele. Bibliotecara a crezut ca ne-am "planuit" sa plecam amandoua. Nu stiu ce sa fac... Daca bibliotecara ii spune doamnei diriginte sau doamnei de germana? Doamna de germana imi poate strica media, dar mai tare imi e de doamna diriginta. Dumneaei e foarte respectata in scoala si chiar nu vreau sa o fac de ras, acum la sfarsit.
Daca e sa fiu "interogata", nu stiu ce dovezi materiale as putea sa aduc. tot ce pot s afac este sa imi sustin argumentele : intamplarea in sine cu lux de amanunte, faptul ca nu am fi putut pleca nicaieri altundeva (exista domnul gardian, exista doamnele de servici si camere de filmat). Si daca se oune problema fumatului, voi spune ca altundeva unde am fi putut face acest lucru ar fi in baie, iar mirosul ar fi ramas ceva timp.Cum doamnele de serviciu mai intra in baie (chiar foarte des) ar fi simtit mirosul si ar fi anuntat.
Altceva...nu stiu...Am media 10 la toate obiectele si chiar nu vreau sa fie stricata din cauza unei note proaste la germana sau a mediei scazute la purtare.
Voi ce credeti?

7 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Stai linistita. In caz ca ti se intampla ceva, mergi si spune-i doamnei director care e problema si daca e nevoie, mai explica-i o data cum a fost.
Din ce am inteles, directoarea nu a reactionat urat si a inteles ca e o problema minora.
Cat despre fumat...hai sa fim seriosi. Ai 10 la toate obiectele, deci esti o eleva model, care banuiesc ca nu are nici o tangenta cu cei care fumeaza sau chestii de genul. Crezi ca directoarea sau diriginta te vor acuza ca ai fi vrut sa mergi la fumat? Ar fi absurb.
Deci, stai linistita! happy

| OnlyTheScript a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Ideea e ca sunt noua in clasa asta, in scoala asta. Sunt venita la inceputul clasei a 7-a. Acum sunt la sfarsitul clasei a 7-a. Si de cand am venit, doamna directoare nu a avut timp sa ma cunoasca prea bine, cat despre diriga, dumneaei nu prea mi-a suportat prezenta deoarece le-am "dat in cap" colegilor cu notele mele, eu fiind venita de la o scoala de la tara. I-am facut sa isi dea seama ca nu neaparat cei de la oras sunt cei mai inteligenti. A avut ceva cu mine la inceput, acum nu stiu...

| Ibrahimovic a răspuns (pentru OnlyTheScript):

Mda. Ar fi pacat. De multe ori asa se intampla. Cand cineva e bun cu adevarat, dar nu e "preferatul" dirigintelui sau al unor profesori, se face tot posibilul sa i se puna bete in roate. Esti prinsa cumva la mijloc. Poate ar trebui sa vorbesti si cu parintii tai, sa le spui cum s-a intamplat si eventual, daca va fi nevoie, sa vina si ei la scoala.
Tu chiar nu ai nici o vina. Si cum spuneam, ar fi pacat sa-ti strice o medie de 10 curata doar niste "placeri" ale dirigintei. oh go on

| OnlyTheScript a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Mama nu m-ar intelege niciodata, ar da vina pe mine. Eu ma intreb doar... Daca directoarea a trecut cu vederea, diriginta are vreun drept?

| Ibrahimovic a răspuns (pentru OnlyTheScript):

Teoretic nu are ce sa-ti faca. Nu iti poate scadea nota la purtare fara sa puna problema intr-un consiliu al profesorilor, ce are loc la sfarsitul anului scolar. Si sunt 99% convins ca nu are pentru ce sa ti-o scada. Ma repet, e absurd...pur si simplu iti asteptai colega, ceea ce a afirmat si profesoara suplinitoare.
Dar eu cred ca iti faci prea multe griji. Cred ca a fost doar o problema peste care atat dirictoarea cat si bibliotecara aia au trecut. So, keep calm! happy

| OnlyTheScript a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Ok, multumesc. Imi este foarte frica, ma bucur totusi ca s-a intamplat azi, vineri, deci pana luni mai sunt doua zile jumate. Poate uita...

| Ibrahimovic a răspuns (pentru OnlyTheScript):

Au uitat deja, crede-ma!
Have a nice week-end! happy