| anonim_4396 a întrebat:

am o problema mare care imi distruge viata.Nu ma pricem la explicat dar o sa incerc pentru ca nu stiu ce sa mai fac.Sunt prea timida.Mereu am fost foarte timida si acum cred ca am ajuns sa fiu anti-sociala. Mereu mi-a fost frica sa nu deranjez pe cineva si sa se rada de mine,in generala si in liceu am fost tinta bullying-ului, mereu am fost marginalizata si acum simt ca nu imi gasesc locul oriunde m-as duce,parca nimeni nu ma vrea acolo pur si simplu simt ca nu e loc si pentru mine pe lume, ma simt tot timpul singura si trista pentru ca nu am cu cine vorbi, vreau sa ies in oras sa fac ceva sa mai ies din camera de la camin dar la propriu nu am cu cine si daca se baga cineva in seama cu mine nu stiu ce sa ii spun pur si simplu nu imi gasesc cuvintele cred ca am ce sa spun. stiu ca am multe de spus dar pur si simplu ma blochez, am iesit cu un baiat acum un an si la fel nu ma puteam deschide nici in fata lui.Acum incerc sa ma angajez dar nu gasesc nimic, nu stiu ce sa fac cu viata mea.
Am fost la psiholog dar nu ma ajuta si nu mai voiam nici sa dau atatia bani degeaba, m-am tot interesat pe tema asta dar parca nimic nu da rezultate.Cum sa fac sa nu mai fiu asa tacuta, cum sa fiu mai..mai dezinvolta? Macar o data as fi vrut sa fiu cea mai vorbareata din camera.Sa merg undeva si sa fiu in centrul atentiei fara sa ma sperii si sa pot vorbi cu toata lumea de acolo fara sa ma gandesc daca ii deranjez sau enervez si sa fiu eu insumi.
Daca ma poate ajuta cineva macar cu un sfat apreciez.

Dar va rog fara ceva luat de pe vreun site sau citit in alt articol de genu ca sunt satula de astea. Daca e cineva care a fost in locul meu intr-un anume punct in viata lui as vrea sa stiu ce a facut

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar... crezi ca pe ceilalti ii intereseaza? Incerci sa nu spui vreo prostie, iar daca spui, atunci ceilalti te judeca? Pai atunci asa prieteni vrei pe langa tine? Daca te-ar judeca atunci nu ar trebui sa iti pese de parerea lor.
In caz contrar, totul este bine si iar, nu ar trebui sa iti faci griji de parerile lor, pentru ca nu ar fi unele rele.

Si chiar asta vrei? Sa fii in centrul atentie? Daca chiar voiai sa fii asa, atunci asa erai. Dar poate ca nu asta voiai de fapt. Ceea ce vrem nu este ceea ce ne trebuie.
Nu trebuie sa te deschizi in fata oricui, pentru ca oamenii vin si pleaca. Noi suntem cumva conectati, toti oamenii din lume sunt, suntem egali. Nimeni nu este mai presus de nimeni. Iar in final, toti murim si ajungem de unde am plecat. Asa ca ce rost are sa iti faci griji de aceste lucruri?

Fa ceea ce vrei sa faci, pentru ca anii trec, imbatranim. Vrei sa iesi afara? Iesi acum si spune da la ce ti se iveste in cale. Lucrurile se intampla cand nu stam pe loc si cand trebuie sa se intample.
Mult succes!winking

| gemeni6226 a răspuns:

Problema ta incepe in modul tau de gindire.Nu te apreciezi.Tu sti de ce.Asta unu la mina.Doi la mina dai prea mare importanta a ceea ce se crede despre tine si asta te distruge.In momentul in care ajungi sa te iubesti si sa te apreciezi si sa te doara in cot de parerea celor din jur, atunci vei ajunge sa fii observata si apreciata.Cand ajungi sa crezi tu suficient de mult in tine atunci vei obtine ceea ce doresti fara nici un efort.Deci schimba-ti modul de a te percepe.Cum vrei sa fii iubita apreciata, observata daca tu singura nu-ti oferi acest lucru? Tema de casa scrie zilnic intr-un caiet toate calitatile ce trebuie sa iubesti la tine de 100 de ori.In fiecare dimineata spune cu voce tare:azi sunt mai frumoasa ca ieri azi sunt mai fericita ca ieri azi imi reusesc toate.Alege-ti un obiect care crezi ca-ti poarta noroc si poarta mereu la tine(eu am trei bratari in acest sens pe care-i port cu pietre semipretioase )

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Primul pas e să comunici cu persoanele care vezi că sunt dispuse să vorbească și să socializeze cu tine.