| titacrys a întrebat:

Buna tpu....am si eu o inntrebare... Sora mea mai mica mi-a spus ca aude in casa tot felul de lucruri ciudate ba tipete ba discutii din care nu intelege nimic......ba i se deschid usile dar in casa mai sunt inca trei persoane si nu au astfel de experiente........este posibil sa fie cumva bantuita........acum vreo cativa ani a visat ca se batea cu cineva si a zgariat-o pe spate cand s-a trezit dimineata avea 3 urme adanci pe spate.......va rog raspundeti

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! In primul rand hai sa-ti explic un pic cum e cu cosmarurile acestea.
Subconstientul nostru, atunci cand visam ne transmite anumite lucruri din afara.Ce inseamna asta? Pai in functie de pozitia si circumstantele in care dormi poti sa visezi diferit.
Uite un exemplu de-al meu.(Ce mi s-a intamplat.)Langa pat aveam o scoica putin ascutita, caren nu stiu cum ajunsese acolo, in pat, cred ca picase.
Eu am adormit si am visat ca eram atacat de o haita de lupi. Unul a sarit si m-a muscat de picior.Paruse atat de real! Dar ce crezi? Ma intepasem in acea scoica.Deci,ce vreau sa insinuez?
Subconstientul tau, atunci cand visezi incearca sa-ti dea explicatii pentru ceea ce se intampla cu corpul tau sau cu ce te framanta.
Dupa cum ai zis si tu, tin sa subliniez acea structura "sora mea mai mica".
Da, este mai mica, de aceea ii se intampla.Cand esti mic te sperii si daca e lumina stinsa si ti se pare ca pe cearceaful tau e cine stie ce fata de demon. Aprinzi lumina in graba si spui "Ah, era doar o floare foarte urata...huh".
Nu iti face griji, pana acum fantomele nu au ucis oamenii.Este vina mediului inconjurator, toxic, a mass-mediei ce a conceput atatea idei eronate. Nu poti sa mori in realitate daca mori in vis. (Evident poate sa tii se sparga vreun vas de sange la cap cand dormi dar asta e altceva)
Ai incredere! Astfel de lucruri se intampla mereu! Nu ai ce sa patesti. Este vina mentalitatii. Daca sora ta este un pic visatoare...
Cand eram mic tin minte ca m-am speriat sa mor si de Andreea Esca. Cum asa? Pai era televizorul programat sa porneasca la o anumita ora.Noi am uitat de el.El a pornit normal.Si asa am ajuns eu sa aud niste "voci bizare" (Stirile ProTv)
Copiii au imaginatie bogata.Da,este infricosator, da, exista posibilitatea sa fii murit cineva acolo si sa fie locul bantuit si toate cele, dar aici suntem in lumea reala. Atata timp cat nimeni nu mai aude asta atunci tin sa cred ca totul este in mintea surioarei tale.
Nu o mai lasa sa se uite in urmatoarea luna la ceva violent.O sa isi revina.
Daca te rogi, dai cu tamaie si toate cele atunci mai rau ii faci surioarei.De ce?
Pai o sperii ingrozitor! Prin asta ii demonstrezi ca e in pericol, fapt complet eronat.
De cate ori te trezeai noaptea cand erai mica si vedeai ceva ciudat? De multe ori! Tipai cumva "Tataaaa, ajutooor!?"Nu cred. Ai murit?
Nu cred.Nu vreau sa jignesc in vreun fel, toti am trecut prin asta...o sa treaca cu varsta dar pentru moment ajut-o sa inteleaga ca este doar imaginatia ei care ii joaca feste.
Poate mai cauti si tu dovezi pentru "aceste voci" cu toate ca nu cred ca exista. Daca vrei sa te convingi, atunci pune-o pe surioara sa doarma candva si filmeaza cu telefonul, tableta sau ce vrei tu. O sa vezi ca nu e nimic.Si daca e atunci vei vedea...
Fii alaturi de ea si orice ai face, nu o speria mai mult decat este deja.
Succes!

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E dusă cu capul. Du-o la psihiatru.

| Elvira575 a răspuns:

Ai auzit de apa sfintita?
Stropeste 3 zile la rind peste tot si spune vreo rugaciune.
Tot ce e posibil ca sa fii locuit altcineva in acea casă mai inainte, mult mai inainte
Si dupa asta nu sa sfintit locul, sufletele lor ramin a fi neimpacate.
Sfinteste locul, adreseaza-te la preot.
Sau stropeste singur.
Roaga-te, atirna icoane, etc

| RobertJ a răspuns:

Pai eu nu cred in fantome asa tare dar si eu am patit asta sa aud ceva prin casa cand sunt singur dar cel mai probabil cred ca ii s-a parut

Mai tamaie si tu inainte de culcare, roaga-te

| titacrys explică:

Pai "surioara mea mai mica "are vreo 17 ani nu cred ca pot so mai consider copil nu crezi?

| titacrys explică:

Cred ca este si din vina filmelor de groaza ca noi 2 suntem fane inraite a genului dar de curand a facut ceva care nu-i chiar pe placul meu...a fost cu o colega la o ghicitoare si de atunci viseaza urat si aude tot felul de lucruri
si eu i-am spus ca nu cred ca ar fi ceva(nu stam in aceeasi casa deci nu am cum sa verific daca e asa) si ca e doar in mintea ei si faza cu zgarieturile de pe spate nu stiu ce sa cred la inceput am fost sceptica dar au trecut vreo 3 ani de atunci si urmele tot le are pe spate unde ar fi putut sa se zgarie in felul asta de ia ramas cicatrici atata timp?