| AlexAL275 a întrebat:

Am tot auzit că există nemulțumiri cu privire la materia pentru bac, că cei de la uman au mai ușor, iar cei de la real au mai mult și că cei de la uman ocupă locurile la o facultate precum ASE la care un copil de la real care a muncit din greu nu o să intre. Și totul se datorează celor de la uman care au mai puțină materie de învățat și e și mai ușoară. N-am dat bacul încă, sunt la uman și într-un fel cei de la real au dreptate. Am câțiva prieteni care sunt la mate-info și mai bine ar face matematică decât română, chiar ei mi-au zis-o. Acum depinde și de persoană. Dar privind din altă perspectivă mi se pare totul absolut normal într-o oarecare măsură. În viață nimic nu-i corect așa că nu vă mai plângeți, că va plângeți degeaba. De exemplu, eu, care învățam la o anumită materie să iau o notă mare, învățam degeaba, profesorul le dădea și celorlalți note mari și atunci unde e dreptatea? Dreptatea nu există. Mie îmi spun mereu părinții mei să nu am treabă cu nimeni, să învăț pentru mine, că cei care copiază și se uită în caiet în timp ce spun lecția, mai târziu nu vor fi în stare de nimic pentru că nu știu.(știu asta, dar tot nu conștientizez).
Un alt exemplu, cei săraci care muncesc toată ziua pe la lume, pe câmp pentru a avea bani de-o pâine și a-și întreține familia cu ce pot și ei, pe când copii de banii gata nu duc lipsă de nimic, nu muncesc deloc și își cumpără tot felul de haine scumpe, mașini care mai de care și tot felul de bunuri materiale. Ceea ce vreau eu să subliniez este faptul că dreptatea nu există, nu ți-o oferă nimeni. Ce am înțeles eu până la vârsta aceasta este că de câte ori vei fi zdrobit de viață să nu încetezi să te ridici, că munca mereu va bate talentul și că a fi perseverent este cea mai importantă calitate dacă vreți să ziceți. Știu foarte multe lucruri, dar degeaba dacă nu le conștientizez, mă uit la ele și le las să treacă mai departe sau le ofer celorlalți sfaturi când eu nu le pot aplica. Până nu voi simți anumite lucruri pe pielea mea nu voi înțelege absolut acea morala, învățătură. Mai ales dacă ești adolescent, noua degeaba ni se oferă anumite sfaturi că nu înțelegem, parcă am fi turci. Vreau să vă știu punctul de vedere! Bye ))

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai dreptate, înafară de cea referitoare la dreptate. Să fii bogat, nu este o nedreptate, poziționarea socială și averea sunt considerate o nedreptate doar de către comuniști.

| AlexAL275 explică (pentru sadrian46):

Depinde cum o dai, cei care au trudit și au muncit cinstit pentru averea lor nu are nimeni nimic cu ei, însă majoritatea oamenilor bogați se ocupă cu tot felul de treburi dubioase și fac bani de pe urma săracilor.

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexAL275):

Majoritatea oamenilor bogați se ocupă cu tot felul de treburi dubioase și fac bani de pe urma săracilor.
Aceasta este o prejudecată. Pre-judecată. Înainte de a judeca, pornești de la această premiză și o aplici la toți oamenii bogați. Concluzia este că bogăția în sine este rea. Idee comunistă. Să fim toți egali, să purtăm aceeași cămașă, uniformă. Umează să confiscăm averile, și să le împărțim la săraci. Doar astfel putem să eliminăm acest rău. De unde rezultă acest rău? Din prejudecata expusă de dta.

| BilaRomânească a răspuns:

într-un fel au dreptate, într-un fel nu. Mai orice facultate care nu are un examen de admitere și se face admitere doar cu dosar este degeaba