| DanaConstantin a întrebat:

Am un băiat de 11 ani. De la o vreme nu mă mai înțeleg deloc cu el! Face mofturi la mâncare, sare peste ora de culcare, răspunde obraznic și câte și mai câte. Ce măsuri îmi recomandați să iau?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Invata din Youtube de la consilierul de urgenta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu zic sa ii dai bataie.

Glumesc big grin

Este oarecum normal sa se intample asta si in acelasi timp anormal. Prima data vorbeste cu el, intreaba-l serios de ce face asta, ca nu este amuzant. Poate se simte si el putin si renunta.

In a doua faza, aplica pedeapsa, confisca-i cateva lucruri daca nu face ceva cum trebuie (dar nu in exces) si mai restrictioneaza-i din activitati.

| Celcestietot a răspuns:

In prima faza, porti o discutie serioasa cu el, iar daca nu te asculta il pedepsesti.

| CostinAlamariu a răspuns:

Iti recomand sa discuti cu el ce pedeapsa isi alege daca nu e cuminte.
Cat timp isi alege el singur pedeapsa o sa fie mai constient de urmarile faptelor sale.
Daca nu vrea sa-si aleaga nicio pedeapsa îi spui ca nu e nicio problema ca alegi tu pentru el, îi spui pedeapsa si o aplici cand e cazul. Cu strictete. Nu merge cu "hai lasa-l" ca asa o sa stie ca nu e pedepsit pe bune.
Un alt sfat e sa stabilesti asta cu soțul tau. Daca un parinte este strict si celalalt mai tolerant atunci e o problema foarte mare. Copilul o sa vada un aliat in parintele mai tolerant.

Ai zis ca sare peste ora de culcare. Intrebarea mea e ce face in loc sa nu doarma?
Daca sta pe telefon îi iei telefonul pe durata noptii.
Daca sta pe calculator la fel, îi iei cablul sa nu-l poata conecta la priza.
Ceva oricum face noaptea avand in vedere ca nu doarme.

Daca raspunde obraznic nu te sfii să-i tragi una. Nu mai mult de una totusi. Una e suficienta sa inteleaga ca nu e bine sa raspunda obraznic.

Si cel mai important, nu te enerva, nu striga. Ramai calma si pur si simplu pedepseste-l. Daca te vede nervoasa sau chiar injurand o sa imite comportamentul asta si dupa e grav.
E foarte important sa nu te enervezi, sa nu strigi. Copiii se supun autoritatii cand autoritatea respectiva e sigura pe ea. Daca strigi si te enervezi dovedesti in fata copilului ca nu esti sigura pe propria ta autoritate. Si de asta iti si raspunde obraznic.

Aplica cu calm si strictete pedepsele si o sa inteleaga.

| Endoryus a răspuns:

Vii aici si intrebi niste copii de 18 ani cum tu ( mama, femeie in toata firea ) trebuie sa iti cresti copilul. La ce mai esti parinte.

| Titan123 a răspuns:

Te duci cu el la biserica, sa plece duhul necurat de lângă el