| Yasmin875 a întrebat:

Am un pistol cu bile airsoft si as vrea sa stiu daca este legal să îl folosesc pe stradă? Pistolul este din metal. Tatal meu mi l-a cumpărat.Mi-a zis că dacă trag în ochiul unui om îl las orb.El m-a învățat să îl folosesc.Acasa am o țintă din carton si când mă plictisesc trag în ea.Pot să spun că mă pricep că o nimeresc mereu.Am acasă și spray paralizant si elecrosoc ca unchiul meu este avocat si are voie să aibă așa ceva.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

"Asa-zis "armele" airsoft sunt in doar replici fidele ale armelor de foc, care nu pot fi modificate pentru a capata caracteristicile unei arme de foc letale ori neletale.
Nu cunosc in detaliu, dar din cate stiu exista o limita privind viteza cu care este aruncat proiectilul, parca o limita undeva pe la 220m/sec, nu sunt sigur.
Replicile de air-soft sunt de trei tipuri, din punct de vedere al modului de propulsie a bilei:

pe baza de gaz - CO 2, "Green Gas" sau "Red Gas" (propan cu cantitati diferite de lubrifiant siliconic in compozitie);
pe baza de arc (aerul este comprimat, printr-o duza, cu ajutorul unui mecanism cu arc si piston actionat manual);
cu propulsie electrica (contin sisteme mecanice care folosesc motoare electrice pentru a actiona un piston cu arc - aceste replici sunt cunoscute si ca AEG-uri).
Din punct de vedere legal nu aveti nevoie de permis port arma pentru achizitionarea unei astfel de arme, insa conform Legii 61/1991 - Republicata trebuie sa fi implinit varsta de 18 ani.
Acelasi act normativ impune unele restrictii privind utilizarea, manipularea si transportul acestor tipuri de arme.

Aceste obiecte sunt destinate agrementului si nu autoapararii, iar orice expunere in zone publice atrage sanctiuni contraventionale, chiar si penale, cat si confiscarea acestora.
Totodata este absolut interzisa utilizarea acestora impotriva persoanelor sau animalelor. Armele de air-soft pot fi folosite doar in spatii special amenajate si in cadrul jocurilor organizate, iar pentru a evita eventualele accidentari se recomanda purtarea obligatorie a unor ochelarii de protectie.
Sunt doar niste jucarii, care nu au nimic in comun cu armele de foc cu exceptia aspectului exterior."

Sursa: http://www.politisti.ro/forums/topic/1196-replici-de-arme-airsoft/

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca te aperi de tigani si perversi nu e ilegal

| RAY a răspuns:

La greu stiu ca ma pot baza pe tine, tu esti ingerasul meu protector

| Mieeez666 a răspuns:

Poti sa tragi in ce om vrei tu de pe strada, e complet legal.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si trage-mi mie in ochelari. Ai zis ca m-ai injunghia. Macar lasa-ma doar chior. Nu-mi lua si viata. Oricum mi-o ia orice oligofren si troll de pe site-ul asta zilnic.

| Isac_Ioan_1967 a răspuns:

Am si eu un pistol de metal airsoft cu bile asa ca tine dar nu este legal sa-l folosesti pe strada bineinteles ca trebuie sa aiba manual de instructiuni in alta limba si in limba romana tatal meu a fost politist toata viata si a avut pistoale de fier mari cu gloante adevarate care puteau omora un om dintr-un singur glont si avea si toate cele lalte electrosoc, pistol de electrosoc baston si toate cele lalte