| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Anul acesta am dat bacul, am obținut media 9.60, profil mate-info int.info.M-am înscris la facultatea de automatica si calculatoare din București, însă nu am intrat.Am obținut o medie puțin trecută peste 8.Colegul meu, ce a fost sef de promoție, a mers la olimpiade(informatica, matematica), a luat bacul cu 9.90, nota la matematica fiind 10, tot 8 si ceva a luat, de asemenea nu a intrat. Uitandu-ma pe acele liste, am văzut că au fost elevi ce au intrat cu 9.70 media examenelor, ținând cont că ei ai avut la bac media 7-8.Bacul este simplu fata de admitere, de aceea nu înțeleg cum au putut obține 10 la acele probe care sunt dificile fata de bac, iar la bac au luat, 8, 7 la matematica, 8, 5 la fizica, 7 la romana.Cum este posibil? Cum colegul meu care a luat 9.90 la bac a picat, nu a luat cum au luat cei cu 7-8 la bac? Cat noroc să fie încât să pui la întâmplare si sa fie corect? Eu chiar nu înțeleg. Colegul meu a făcut meditații, tot știa la clasa.Mi se pare ciudat că el să pice examenul asta...Ce părere aveți? Va rog frumos, ajutati-ma cu un răspuns.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Au stiut ce sa invete, au facut multe teste din cartea de pregatire si au facut testele alea de evaluare cunostinte de pe site-ul UPB (unde sunt intrebari foarte asemanatoare ca la examen, la unele facultati chiar identice laughing ). Sau au facut meditatii cu cineva care este sau a fost student in UPB.
Nu prea seamana ce inveti pentru bac cu ce inveti pentru UPB deci nu inseamna nu au putut sa se pregateasca pentru examen daca au luat nota mai mica in bac.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar examenul ala e o prostie. Eu am avut colegi care au luat aproape 10 la examenul de admitere si ei aveau media la bac putin peste 7. Dula primul semestru s-a vazut ce stiau. Nu se stie cum isi iau aia examenul. Imi pare rau pentru tine, dar nu poti sa mai faci nimic acum. Dupa confirmari ai incercat?

| Iwannabesmart a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am intrat la o altă facultate, prin redistribuiri.Sunt atât de tristă ca nu am intrat, visul meu s-a năruit...

| DoarBogdan a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Hei, dar asta nu inseamna ca visul s-a dus... Stii, lucrurile se intampla asa cum trebuie sa se intample, asa a trebuit sa fie. Nu mereu ceea ce vrem cu adevarat este si ceea ce ne trebuie. Sunt doua lucruri diferite.
Stiu ca era frumos daca intrai, dar probabil in acest an o sa ti se intample lucruri semnificative pentru tine, iar daca vrei poti sa incerci la anul.
Sunt multe persoana care renunta dupa primul an la facultate sau pica anul si il repeta, iar unele lucruri sunt benefice pentru ei.
Nu stiu ce as putea zice sa te simti mai bine, dar te asigur ca peste 10 ani nu o vezi cu suparare acest lucru happy
Succes in tot ceea ce faci!

| Iwannabesmart a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ce o sa ajung eu de la inginerie mecanica, transporturi?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Dar renunta la asta dupa un an. Uite o mica poveste:
Cand eram la un curs, langa mine s-a pus cineva care parea cu un an mai mare, eu fiind la electronica si telecomunicatii. Ulterior am devenit prieten cu acel baiat si mi-a spus ca el, tot asa nu a intrat unde a vrut, a intrat la electroenergetica sau naiba stie cum se numeste (ceva nu la fel de bun ca AC sau ETC) si s-a implicat in ceva proiecte, cu ajutorul animitor laboratoare de la automatica si in urma unor teste a intrat unde a vrut si a recuperat ceva ore. Acum lucreaza la o multinationala si o duce bine.
Poti sa faci la fel, o sa vezi ca oportunitatile apar la tot pasul.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru DoarBogdan):

Esti la electronica la Bucuresti?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Nu la Bucuresti, la Timisoara. Am si prieteni care sunt la electronica acolo, dar e irelevant cred happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

1. Am avut in liceu un coleg de clasa ce n-a luat nici el din prima la Automatica. A dat anul urmator. N-a luat nici atunci si s-a reprofilat. Trebuie precizat faptul ca pe parcursul liceului a facut tot timpul meditatii la mate si fizica, dar era cam paralel cu informatica, iar pe perioada anului in care n-a luat a facut meditatii si cu profesori universitari sa-l ajute sa ia, dar tot n-a luat.
2. Judecand exemplul de mai sus, dupa fiecare eveniment trebuie sa-ti regandesti optiunile pentru ati putea creste sansele de reusita, general vorbind.
3. Ai o mentalitate gresita. Succesul tau trebuie sa fie independent de succesele/esecurile celorlalti. Nu trebuie sa te gandesti niciodata ca e necesar sa li se intample celorlalti rau ca sa ajungi tu la un final fericit, fiindca nu te poti controla decat pe tine. Tu trebuie sa faci astfel incat sa iti fie bine, indiferent de circumstante.
4. Scuza-ma, dar tu ti-ai ales specializarile. Mai existau atatea si atatea facultati pe profil. Am sa le numesc pe unele bune: Mate-info Bucuresti, Cluj (apropo, asta din Cluj e cea mai buna din tara), Timisoara, Iasi. Politehnicile din aceleasi orase.
5. Sfaturi din interiorul politehnicii Bucuresti (AC si ETTI):
- ETTI, spre surprinderea multora, face mai multa informatica decat fizica si matematica.
- modul de predare de la ambele facultati este invechit, iti dau probleme si te pun sa le rezolvi, fara sa iti explice sabloanele din spatele problemelor pentru a le putea rezolva mai usor. Profesorii nu sunt capabili sa te ajute cu sfaturi sau sa iti sugereze bunele practici din industrie.
- la AC vei avea o singura materie de fizica in tot anul 1, si vei mai face fizica abia prin anul 3.
- va predomina informatica, spre socul studentilor care se pregatesc din rasputeri la matematica si fizica
6. Daca vrei sa devii programator, iti recomand sa te orientezi spre facultatea de mate-info. Va fi mai putin chin si vei iesi chiar mai bine pregatita in domeniu.
7. Daca cumva alegi UBB Cluj, as putea sa te ajut cu materiale si cu sfaturi, fiind student aici, si nu orice student: am intrat cu medie aproape de 10 si am terminat primul an cu medie mare.
8. Ma repet, dar un esec precum asta este nesemnificativ, in comparatie cu imensitatea vietii. Vei avea parte in viitor si de lucruri bune.